Звільнення з російської в'язниці і повернення
Надії Савченко в Україну розпалили спекуляції з приводу її майбутніх політичних планів. Обрана нардепом в якості першого номера в списку партії Юлії Тимошенко "Батьківщина" на виборах 2014 року, Савченко одразу увійшла в політичне життя після повернення в країну.
Позаштатний старший науковий співробітник Євразійського центру Діну Патричі при Атлантичній раді Брайан Меффорд в статті для сайту Атлантичної ради, переклад якої зробив ONLINE.UA, розповів про те, який вплив зараз має Надія Савченко на потенційних виборців, і якими можуть бути майбутні парламентські вибори з урахуванням того, що він називає «ефект Савченко».
Перші заяви Савченко (як політика після повернення в Україну, - ред.) зосереджені, головним чином, на війні на Донбасі. Виходячи зі своїх особистих амбіцій, вона зважилася на
заяву: «Українці, якщо ви хочете, щоб я була президентом, добре - буду президентом
». Вона з'явилася на прес-конференції незабаром після повернення і швидко приєдналася до своєї фракції в парламенті.
Юлія Тимошенко ніколи не відрізнялася умінням ділити перебування в центрі уваги з іншими, і ще буде видно, як довго триватимуть ці стосунки. Одним з факторів, що не дає Савченко бути незалежним політиком, який очолює власне реформаторський рух, є нещодавно ухвалений закон №3700 і виконання статті 81 Конституції України. Ці два положення передбачають, що депутати, обрані за списком партії, можуть бути виключені з парламенту і втратити свій мандат за бажанням партії. Таким чином, якщо Савченко покине фракцію "Батьківщина", Тимошенко може добитися негайного вигнання її з парламенту. Звичайно, це не допомогло б рейтингу Тимошенко, але це, ймовірно, і не зашкодило б йому, адже у ветерана-політика в розпорядженні є стабільні 13% відсотків голосів виборців.
Неминучим є те, що опитування громадської думки, випущені незабаром, покажуть, що Савченко є найпопулярнішим політиком в країні. Це принесе користь і "Батьківщині", і Тимошенко. Незважаючи на те, що дострокові парламентські вибори малоймовірні, щонайменше, до наступного літа, є сім вільних парламентських округів на позачергових виборах 17 липня.
У той час, як "Батьківщина" виграла тільки два одномандатних округи на парламентських виборах 2014 (коли вона отримала 5,5% по всій країні), вона виграла тридцять дев'ять місць в парламенті на виборах 2012-го (коли отримала 26% по всій країні). Ці результати показують, що, коли рейтинг "Батьківщини" високий, вона може виграти в окремих округах. Наразі її середній рейтинг становить близько 16%, а Савченко, безсумнівно, збільшить підтримку партії.
Якщо Савченко активно вестиме кампанію за кандидатів від "Батьківщини" в цих семи округах, це буде першим показником її популярності і впливу на виборців. Вже повідомлялося, що сестра Савченко Віра планує стати кандидатом від "Батьківщини" в окрузі №85 (Калуш) в Івано-Франківській області. Очевидно, що Савченко агітуватиме голосувати за неї там, але якщо вона також виступить на підтримку кандидатів "Батьківщини" в інших місцях, це буде справжнім випробуванням її політичного впливу.
Поточні індекси опитування і прогнозована кількість місць з партійних списків
Що, якби дострокові вибори в парламент відбулися сьогодні? Згідно з середніми показниками останніх опитувань, "Батьківщина" лідирує з результатом майже 14%. За нею йдуть Опозиційний блок і "Самопоміч" - у обох політсил по 10%. Далі йде "Блок Петра Порошенка" з 9%, Радикальна партія з 8%, і «Рух за очищення» (так на Заході називають можливу партію Міхеїла Саакашвілі, - ред.), який проходить бар'єр з результатом в 7%. Якщо припустити, що немає чистих змін в числі депутатів, обраних від округів, то БПП залишився б найбільшою фракцією в парламенті, зі 115 членами, за якими слідують "Батьківщина" і Опозиційний блок з 55-ма представниками кожен. Представництво Самопомочі і Радикальної партії збільшилося б до сорока і тридцяти двох членів відповідно, і нова партія Саакашвілі отримала б двадцять п'ять депутатських місць.
Проекція місць в наступному парламенті на основі поточних опитувань і округів
Проте ефект Савченко може легко збільшити загальну кількість голосів "Батьківщини" на 5%. Це дало б фракції шістдесят дев'ять місць в парламенті, роблячи її другою за величиною після "Блоку Петра Порошенка" зі 112 місцями. Опозиційний блок тоді буде третім з 52-ма членами.
Прогнозована кількість місць в парламенті, якщо Батьківщина отримує додаткові 5% рейтингу за рахунок «ефекту Савченко».
Але якщо «ефект Савченко» виявиться ще сильніше, то партія може отримати вісімдесят місць в парламенті, або більше - маючи, по суті (в усякому випадку, статистично) таку ж силу, яка є в нинішньому парламенті у "Народного фронту". БПП може залишитися найбільшою політсилою у Верховній Раді або втратити більшість на користь "Батьківщини". Це може прокласти шлях до повернення Тимошенко на пост прем'єр-міністра.
Очевидно, використання Савченко в списку короткострокових інтересів Тимошенко, навіть якщо це означає розділення політичної уваги. І дострокові парламентські вибори також в інтересах Тимошенко - і як можна швидше. Водночас ефект Савченко буде випробуваний на семи парламентських округах 17 липня. Його дія в одному з них струсоне політичну сцену в Україні і послужить показником майбутніх виборів, робить висновок західний експерт.