Команда російського президента Володимира Путіна усіма силами домагається, щоб офіційний Київ провів місцеві вибори не тільки на підконтрольній Україні території, але і на окупованому Росією Донбасі. Кремль в ультимативній формі вимагає, щоб Верховна Рада України змінила постанову, згідно з яким місцеві вибори 25 жовтня відбудуться в Україні всюди, крім окупованого Росією Криму та непідконтрольних українському уряду районів Донецької та Луганської областей. При цьому представник президентської партії "Слуга народу" Олександр Качура зареєстрував у Верховній Раді пропозиції для зміни цієї постанови, на чому наполягає Кремль. Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков виступає категорично проти прийняття цих пропозицій, однак Качура запевняє, що близько 70% парламентської фракції "Слуга Народу" схиляється до того, щоб їх прийняти, так як це буде мудрим рішенням. Свої позиції представники парламенту озвучили в ефірі українського телеканалу, передає ONLINE.UA.
"Постанова про вибори ніяк не пов'язане з Мінським угодами. Її можна по-різному трактувати, але вибори згідно Мінським угодами - це 9-й пункт. Я не впевнений, що ми сьогодні можемо говорити, що в повному обсязі виконані 8 попередніх. Тому зараз говорити, що постанова чогось, комусь заважає, м'яко кажучи, не зовсім коректно", - заявив Разумков.
Глава парламенту нагадав, що Верховна Рада України прийняла постанову про вибори відповідно до закону України і оголосила місцеві вибори не пізніше, ніж за 90 днів до дати їх проведення. Разумков переконаний, що якщо зараз внести зміни до цієї постанови, то вони поставлять під сумнів легітимність проведення виборів на всій території України, оскільки це буде суперечити чинному законодавству.
"Організаційно це неможливо сьогодні зробити, вибори в ОРДЛО не можуть відбутися за українським законодавством, там немає доступу всіх політичних партій і сил, які зареєстровані в Україні, там, на жаль, не працює свобода слова, головне, що там будуть не вибори, а призначення тих чи інших людей. Цей підхід суперечить демократичним нормам, до яких ми з вами звикли. Це не може відбуватися під дулами кулеметів", - пояснив свою позицію Разумков.
Качура не згоден з позицією спікера Верховної Ради. Він запевнив, що більшість членів парламентської фракції "Слуга народу" згодні прибрати з постанови про місцеві вибори в Україні пункт про окуповані території Донбасу, проти якого виступає Путін і бойовики ОРДЛО. Він зазначив, що до такого висновку депутати президентської партії прийшли після виступу Рєзнікова і Єрмака, які закликали парламентаріїв прийняти мудре рішення.
"На мій погляд, мудре рішення для того, щоб розблокувати процес мирний, для того, щоб 300 військовополонених повернулися, щоб розведення військ ще на трьох ділянках відбулося - нам треба внести все-таки зміни і виправити тут помилку, про яку я говорив ще кілька місяців тому", - зазначив Качура.
Нагадаємо, заступник глави адміністрації президента РФ і куратор окупованого Донбасу Дмитро Козак після нормандських переговорів в Берліні заявив, що під час переговорів сторони домовилися, що найближчим часом Верховна Рада розгляне зміни до постанови про місцеві вибори в Україні, яка, на думку представників ОРДЛО, порушує Мінські угоди. Член української делегації, представник України в політичній підгрупі ТКГ в Мінську Андрій Костін підтвердив, що українська делегація погодилася з можливістю внесення змін до постанови Верховної Ради про призначення місцевих виборів, на чому наполягає Кремль. У той же час віце-прем'єр-міністр, міністр з питань реінтеграції окупованих територій Олексій Резніков наголосив, що команда Зеленського з цього питання нічого не обіцяла Кремлю, а тільки поінформувала, що є ініціатива українських депутатів, самостійна ініціатива, не пов'язана ні з чийого позицією .
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що глава Офісу президента України Андрій Єрмак визнав, що постанова ВРУ про місцеві вибори 2020 дійсно викликає складності в переговорному процесі по Донбасу. Тому закликав депутатів прийняти рішення відповідно до інтересів нашої держави, із зобов'язаннями, які є, і нормами міжнародного права.