Оприлюднення даних про склад хмари радіоактивних інертних газів, яка виникла після вибуху ракети на військовому полігоні біля Северодвінська Архангельської області РФ, підтверджує, що російська влада щонайменше двічі брехала про обставини техногенної катастрофи.
Як повідомляє ONLINE.UA з посиланням на «Медуза», першою версією військових було те, що вибухнув звичайний рідинний ракетний двигун. Після того, як було підтверджено сплеск радіації та з’явились повідомлення про постраждалих від променевої хвороби, росіяни придумали іншу версію – тепер вибух стався через те, що в двигуні ракети знаходився генератор на радіоізотопах – іншими словами, «ядерна батарейка».
Однак і ця версія виявилась брехливою. 24 серпня Росгідромет опублікував ізотопний склад викиду. За даними цієї служби, в радіаційній хмарі були присутні короткоживучі радіоактивні ізотопи стронцій-91, барій-139 і 140, а також лантан-140. Вчені переконані, що ці хімічні елементи можуть з’явитись в атмосфері тільки при ланцюговій реакція поділу атома. Таким чином, під Северодвінськом вибухнув ядерний реактор, а не «батарейка».
Як відомо, в результаті вибуху загинули щонайменше 7 осіб (5 співробітників Росатому та 2 військових). Скільки усього постраждалих, досі точно невідомо.
Нагадаємо, що після аварії під Северодвінськом рівень радіації в цій місцевості перевищив норму у 4-16 разів.