У російському уряді оголосили про створення нібито першої у світі вакцини проти коронавірусу COVID-19. Тим часом в Міністерстві охорони здоров'я України пояснили, чому Москва припускається серйозної помилки. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на заяву Віктора Ляшка, голосного санітарного лікаря.
За його словами, розробка будь-яких медичних препаратів — це довготривалий процес, сповнений повномасштабних досліджень та випробувань. Наразі у світі розробляють 26 вакцин, з яких одночасно 6 вже проходять фінальну стадію випробувань.
Ляшко пояснив, про російський препарат немає достатнього обсягу даних, експерти навіть не провели третьої фази досліджень — надзвичайно важливої.
"Саме на третій фазі клінічних випробувань компанії проводять проспективне плацебо-контрольоване дослідження (prospective placebo controlled trial). На сьогодні стало практикою залучення зазвичай 20 тис осіб, що отримують вакцину, а 10 тисяч — плацебо; чи 15 тисяч вакцину і 15 тисяч — плацебо. Це єдиний спосіб перевірити, чи вакцина працює — наприклад, у 70% щеплених протягом 4 чи 6 місяців; і що вакцина показала безпечність при залученні 20 000 осіб в дослідження", - підкреслив санлікар у Facebook.
Представники Всесвітньої організації охорони здоров'я та Асоціації організацій клінічних досліджень зверталися до російського МОЗ із закликами провести повноцінну розробку та не квапитися з таким важливим проєктом, не реєструвати неперевірений препарат.
"Підстава для таких рекомендацій — обмежені дані щодо ефективності кандидата та той факт, що в світі є чимала кількість розробок, які зайшли значно далі, ніж вакцина, розроблена в РФ, проте які очікують на повноцінне завершення випробувань та прекваліфікацію ВООЗ", - додав Ляшко.
Він зауважив, українська сторона наразі очікує вакцини за механізмом COVAX. Його спеціально розробили для забезпечення глобального доступу.
"Завдяки цій співпраці Україна отримає вакцину в обсягах, що покриє 20% населення (траншами), за доступною ціною або безкоштовно, що дозволить зменшити навантаження на бюджет для імунізації інших груп високого ризику", - резюмував заступник міністра.
Як повідомляв ONLINE.UA, з критикою Кремля з приводу вакцини виступили одразу з кількох інших країн. За словами міністра охорони здоров’я ФРН Єнса Шпана, надмірна поспішність у розробці може дорого коштувати в майбутньому. Російські фахівці не встигли належним чином випробувати вакцину.