26 лютого президент України Володимир Зеленський повідомив, що Туреччина погодилася закрити Босфорську протоку для проходу російських військових кораблів.
Джерело: Твіттер Зеленського
Туреччина закриває Босфор
Президент Туреччини після перемовин з Володимиром Зеленським погодився закрити Чорне море для російських кораблів.
Дякую своєму другу, пану Президенту Туреччини Реджепу Таїпу Ердогану та турецькому народу за потужну підтримку. Заборона на прохід російських військових кораблів у Чорне море та вагома військова, гуманітарна допомога Україні сьогодні вкрай важливі. Народ України ніколи цього не забуде! – написав Зеленський.
Фото - скріншот
Нагадаємо, що Україна офіційно закликала Туреччину це зробити ще 24 лютого, після першої атаки Росії.
Про це заявив посол України в Туреччині Василь Боднар у заяві в посольстві в Анкарі.
Зараз найголовніше - підтримка України. Звертаюся до турецького народу та турецької влади допомогти Україні. Закликаємо закрити повітряний простір, закрити прохід через Босфор і Дарданелли для російських військових кораблів. Офіційний запит надіслано турецькій стороні, - сказав Боднар.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу послався на Конвенцію Монтре та сказав, що Туреччина обмежена в своїх можливостях.
У разі війни, в якій Туреччина не є стороною, можуть бути вжиті заходи щодо країн, які є сторонами у війні. Якщо є вимога, щоб кораблі воюючих країн повернулися в свої бази, то це повинно бути дозволено, – додав він, маючи на увазі Росію.
При цьому він додав, що у Росії був свій пункт в Конвенції Монтре.
Статті 19, 20 і 21 передбачають, що якщо корабель країни, що знаходиться в Чорному морі, бажає пройти з проханням повернутися на свою базу, це дозволено, – сказав Чавушоглу.
Конвенція Монтре, підписана в 1936 році, дає Туреччині контроль над проходом суден через ці дві ключові протоки. У мирний час цивільні судна можуть проходити вільно, хоча існують певні обмеження на прохід суден, що не належать Причорноморським країнам.
Причорноморські країни, в які, поряд з Туреччиною, Росією і Україною, також входять Болгарія, Грузія і Румунія.
Читайте також: