Російські журналісти підрахували, що президент Росії Володимир Путін під час проведення прямої лінії допустив 15 помилок.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Slon.ru.
Путін був неточний, кажучи про офшори, про житловебудівництво, про торгівельний баланс та інше.
1. "Хто займається цими провокаціями? Написали статтювперше Süddeutsche Zeitung, видання входить в медійний холдинг, а цей медійнийхолдинг належить американській фінансовій корпорації Goldman Sachs".
Контрольним пакетом у розмірі 81,25% видавництва SüddeutscherVerlag, що випускає Süddeutsche Zeitung, з 2008 року володіє німецькаSüdwestdeutschen Medienholding (SWMH). Пакет 18,75% залишився у сім'ї Фрідман,яка не побажала його продавати. У торгах за пакет 62,5%, що тривали до лютого2008 року, безуспішно взяв участь і німецький видавець Дітер фон Хольтцбрінк,який, за відомостями німецьких ЗМІ, привернув Goldman Sachs в якостіспівінвестора. Мабуть, відлуння тієї історії і вселили Путіну впевненість втому, що американці володіють медіахолдингом, якому належить SüddeutscheZeitung.
2. "Що вселяє оптимізм? Є абсолютно позитивні речі.Житлове будівництво в минулому році досягло максимуму 85 з гаком млн квадратнихметрів, це рекорд".
Цифри Путіна і твердження про рекорд житлового будівництвазбігаються з даними міністра будівництва і житлово-комунального господарстваМихайла Меня, який 5 квітня привів їх з посиланням на останні дані Росстата.Але на своєму сайті Росстат поки так і не відновив цифри за 2015 рік, оцінюючиобсяг введеного житла в 83,8 млн квадратних метрів, що на 0,5% менше, ніж в2014 році. Втім, тут важливіше, швидше за все, динаміка, а якщо спиратися надані Росстата, помісячне перевищення в 2015 році показників 2014 рокуприпинилося в травні 2015 го, і далі зниження тривало. У підсумку в грудні 2015року введення житла склало 17,1 млн квадратних метрів проти 19,8 млн в грудні2014 року.
3. "Сальдо торгового балансу, тобто ми заробляємобільше, ніж витрачаємо, 146 млрд рублів... Резерви ЦБ на рівні початку 2014року, навіть трохи більші, були 385,5 млрд доларів, а стали 387 млрд доларів... Резервний фонд і Фонд національного добробуту зменшилися, але на дуженезначну величину".
Путін тут обмовився двічі. Перша обмовка пов'язана зобчисленням цифри профіциту торгового балансу в рублях, а не доларах. До того жпро те, що «заробляємо більше, ніж витрачаємо», говорить не сальдо торговогобалансу, а сальдо платіжного балансу, що враховує послуги і рух капіталу.Профіцит поточного рахунку платіжного балансу в минулому році склав $69,6 млрд.Другу обмовку він допустив, кажучи про резерви ЦБ, двічі в ході прямоїлінії повторивши твердження, що вони повернулися на рівень початку 2014 року.На початок 2014 року золотовалютні резерви ЦБ РФ досягли рівня $509 595 млн;на поточний момент вони становлять $387 008 млн, тож Путін мав на увазі початок не 2014 року, а 2015 го, коли розмір ЗВР склав $385 460 млн.
4. "У нас зберігається на низькому рівні безробіття,5,6% всього, дуже невелике зростання є, але дуже невелике в порівнянні з докризовимчасом".
Оперуючи даними про безробіття, Путін спирається на офіційніцифри, які не враховують приховане безробіття, пов'язане з неповною зайнятістю.За даними Інституту соціального аналізу та прогнозування РАНХиГС,«середньорічна частка працівників, які працюють неповний робочий час зініціативи роботодавця або угодою сторін, збільшилася в 2015 році в порівнянніз 2014 роком на 14%. Частка працівників, які перебували в простої з винироботодавця та з причин, не залежних від роботодавця і працівника, збільшиласяна 7,4%, а тих, хто мав відпустку без збереження заробітної плати за заявоюпрацівника, на 4% ».
5. "Пам'ятайте, за радянських часів була пісенькатака: «Ніхто нам не допоможе - ні бог, ні цар і ні герой »".
Путін неточно цитує слова «Інтернаціоналу», написаного ще в1871 році французьким поетом Еженом Потьє (а не за радянських часів), щозвучать так: «Ніхто не дасть нам відпущення: ні бог, ні цар і не герой». І зарадянських часів він не входив до розряду «пісеньки», оскільки з 1918 по 1944рік був гімном країни, а потім гімном правлячої Комуністичної партії.
6. "Ми, до речі кажучи, кілька років тому цілу програмуанонсували і здійснюємо її, програму розвитку національної фармацевтичноїпромисловості. Я вже не пам'ятаю точно, але десь 148, приблизно такий порядок,мільярдів рублів передбачено".
Затверджена в 2014 році редакція державної програми«Розвиток фармацевтичної і медичної промисловості Російської Федерації на2013-2020 роки» передбачала фінансування з федерального бюджету в розмірі 99,4мільярдів рублів.
7. "У цьому році прийнято рішення збільшити акцизи намоторне паливо на два рублі".
Фраза президента РФ сформульована обтічно: «в цьому роціприйнято рішення». Насправді, якщо брати поточний рік, акцизи підвищувалисядвічі: з 1 січня на 36,1-43,8% для бензинів, на 20,3% для дизпалива (рішення,зрозуміло, було прийнято в минулому році), а з 1 квітня на 2 рубля за літрбензину і 1 рубль за літр дизпалива (тільки це підвищення і згадує Путін). Дотого ж слід врахувати, що акциз обкладається ПДВ, так що 2 рубля підвищенняакцизу може означати 2,36 рубля (за умови, що паливні компанії не захочутьпоступитися своєю маржею) надбавки до доходів держави.
8. "Навколо Алеппо дуже складна ситуація. Цестратегічно важливий регіон Сирії. Чому? Тому що це друге за величиною містоі, може бути, навіть промислова столиця країни".
Алеппо (з населенням 2,132 млн осіб по переписом 2004 року)є найбільшим містом Сирії, обходячи Дамаск (1,71 млн у 2009 рік).
9. "Взагалі, в антикризовому плані уряду прописанапідтримка конкретних, що найбільше страждають від кризи галузей. Серед нихперше місце займає автопром. На його підтримку виділено понад 40 млрдрублів".
Обсяг підтримки автопрому в 2016 році оцінювався урядом ще всічні в 50 млрд рублів. Однак в березні уряд затвердив «План дій УрядуРосійської Федерації, спрямованих на забезпечення стабільногосоціально-економічного розвитку Російської Федерації в 2016 році», в якому нареалізацію програми підтримки автомобільної промисловості тільки з федеральногобюджету планується виділити 88,59 млрд руб і залучити з додаткових джерел 49,1млрд, тобто в сумі 137,69 млрд руб.
10. "Проблема може бути в тому, що деякий час тому ми зметою, як не дивно, підтримки наших виробників ввели так званий утилізаційнийзбір, який здорожує кінцеву продукцію, але маючи на увазі ці інструментипідтримки - в кінцевому підсумку це не має впливати в гіршу сторону, а,навпаки, має їм допомогти в конкурентній боротьбі з іноземними виробниками".
Промах Путіна - у надмірній відвертості, адже при введенніутилізаційного збору всіляко заперечувалося, що це протекціоністський захід.
11. "Їм у голову не могло прийти, що Сергій ПавловичРолдугін, про якого йде мова, міг додуматися до того, щоб всі гроші направитина покупку інструментів".
Путін звів тему панамських офшорів Ролдугіна до питання промузичні інструменти і особистої порядності музиканта, хоча головні питаннявиникли до обсягів і суті фінансових транзакцій: підозрілі операції з придбанняакцій, непомірні суми за «консультаційні послуги», кредити держбанківзалучалися під низькі відсотки і без забезпечення, багатомільйонні позикипрощалися за один долар.
12. "У 2017 році там [в Криму], по-моєму, ще має бутидва блоки введено, понад 400 мегават, в 2018 році - ще два блоки по 400 з гакоммегават".
Одинична потужність запланованих до введення блоківстановить 235 МВт, тобто сумарне введення складе по 470 МВт в рік.
13. "У нас знаєте ширина Волги скільки, дельта Волги?Не знаєте: 290 кілометрів, це одна з найбільших дельт у світі, можна порівняти зМіссісіпі".
Згідно з даними Державного океанографічного інституту,ширина гирлового узмор'я Волги по південному (морському) кордоні - близько 215 км.Ширина дельти Міссісіпі становить 300 км.
14. "У нас понад два мільярди квадратних метрівжитлової площі в країні, не пам'ятаю точно, 2,4, чи що".
За даними статистичного довідника Росстату, загальна площажитлових приміщень на кінець 2014 року оцінювалася в 3368,4 млн квадратнихметрів.
15. "Оскільки ви це все проходили, що називається, насобі, хочу зазначити, що ось тоді у нас криза була набагато більш жорсткою:падіння ВВП зараз у нас, я сказав, ми вважаємо, велике - 3,7, а в 2008 роціпадіння було 10,7".
Путін помилився з роком і цифрами масштабу минулої кризи: в2008 році ще було відзначено зростання ВВП на 5,6%, це в 2009 році економікавпала на 7,8% (а зовсім не на 10,7%).
Нагадаємо, під час прямої лінії Путін розповів про нинішні відносини з колишньою дружиною, збереження своїх зубів і оцінив стан свого друга Сергія Ролдугина.