Про те, як Росія буде "тягнутиме резину"
на Донбасі, чому згода Москви на збройну місію ОБСЄ не гарантує Україні повернення контролю над кордоном, і яких результатів виборів чекати в РФ, в першій частині інтерв'ю ONLINE.UA розповів незалежний російський політолог Дмитро Орєшкін.
- Наскільки реальним є сценарій появи
збройної місії ОБСЄ на Донбасі?
- Точно сказати складно. Але у Володимира Володимировича Путіна проблеми, адже економічна ситуація погіршується з кожним місяцем. Йому треба якось миритися з Заходом, знімати санкції і демонструвати здатність домовлятися. Тому міністр закордонних справ РФ Лавров не заперечує проти збройної місії на Донбасі. Тим більше є розрахунок, що сьогодні вибори на Донбасі не порадують Україну, тому вона буде тягнути час. Наявність місії, з одного боку, буде підтримувати мир, а з іншого боку, це стає доброю нагодою тиску на Україну.
Однак, думаю, справжнього розведення сторін ми скоро не побачимо, процес буде тягнутися. Це гума. Кремль каже: так. Але це нічого не означає в контексті реального вирішення проблеми, українські війська не допустять до кордону (з Росією, - ONLINE.UA). Буде затягування процесу, але тепер уже з ввічливими формулюваннями. Сьогодні Путін може демонструвати жорсткість тільки на внутрішньому ринку, а не на зовнішньому. Тому місію будуть підтримувати, але тільки на словах.
- А санкції? Адже вони пов'язані з мінським процесом.
- Звичайно, в Європі є люди, які зацікавлені в знятті санкцій з Росії. Але Путін багатьох дістав. У Кремлі думали, що будуть купувати і лякати як раніше, але у Путіна вже перебір: Сирія, збитий Boeing, Крим і війна на Донбасі. Занадто багато на себе взяли. Країни Заходу показують здатність консолідуватися. Путін повинен демонструвати здатність домовлятися, але це все тільки на словах. Тому і тут процес затягуватиметься.
У Путіна і Медведєва проблеми з грошима
- Вибори в Росії вплинуть на російську політику?
- Впливають чи не впливають, а
грошей немає, тому, як казав Дмитро Медведєв, - тримайтеся
. Ситуація в економіці перед парламентськими виборами ще терпима. Більш проблемними, на мій погляд, будуть вибори президента 2018 року. Якщо через рік економіка не почне зростати, а я не розумію, за рахунок чого, то 2018 рік стане проблемним.
Вибори в Думу-2016 проблемою не будуть. Парламентські вибори, по суті, не можуть бути проблемою, тому що особливо не важливо, якою буде Дума за складом. Ясно, що «Єдина Росія» втратить 10-15%, але це все буде компенсовано одномандатними округами: прийдуть люди, які зняли майку «Єдиної Росії» і одягли з написом «незалежний кандидат». ЛДПР і комуністи теж обслуговуватимуть Кремль. Просідання рейтингу «Єдиної Росії» стане ударом по престижу. Але не Путіна, а Медведєва, який асоціюється з «Єдиною Росією», а Путін від неї завбачливо дистанціювався ще рік тому. У Кремлі не проти, щоб пройшло «Яблуко». Це для того, щоб показувати всім «демократію». Всі партії залежатимуть від Кремля, тому що він їх годує (в РФ партії отримують бюджетне фінансування, - ОNLINE.UA).
Склад Думи трохи зміниться, але це не матиме ніякого впливу на політику. Але сам процес виборів може запустити виток внутрішніх скандалів і сутичок, люди відчуватимуть роздратування. Багато хто не підуть на вибори. Тому щось цікаве може бути в процесі. Сьогодні для Кремля процес виборів сам по собі небезпечніше результату.
Далі буде...