Президент Росії Володимир Путін
є типовим прикладом ситуації «безсилля всесилля», коли довгий час необмеженої влади призводить до втрати контролю над ситуацією.
Про це розповіла російський публіцист, провідний дослідник Інституту Брукінгса (Вашингтон) Лілія Шевцова в інтерв'ю ONLINE.UA.
«Є такий термін - "безсилля всесилля". Цей термін належить аргентинському політологу Гільєрмо О'Доннеллу. Він досліджував режими в Латинській Америці і дійшов висновку, що лідери, які утримують владу довгий час, рано чи пізно втрачають контроль над ситуацією. Необмежена влада перетворюється на "безсилля всесилля". Путін - це той самий випадок», - переконана вона.
За словами Шевцової, у президента Росії «є неосяжні повноваження і зовні величезний рейтинг, але він змушений збирати екстрені засідання уряду, щоб вирішити проблему виплати зарплати».
«Між тим, затримки з зарплатами відчувають сотні тисяч російських громадян - близько 1% робочої сили в країні. Але виявляється, що президент не може вирішити цю проблему. Так само, як не може вирішити і проблему корупції. Путін чудово розуміє, що корупція роз'їдає його "владну вертикаль"; але він не може з нею боротися», - нагадала публіцист.
Також вона підкреслила - безсилля в боротьбі з корупцією пов'язано з тим, що «це вимагає повної розгерметизації системи, незалежних ЗМІ і незалежного суду, а це загибель самодержавства!».
«Якщо говорити про рейтинг, треба розуміти, що російське суспільство живе в стані когнітивного дисонансу: з одного боку, люди підтримують лідера, але з іншого, вони кажуть, що країна скочується в кризу», - зазначила Шевцова.
Крім того, політолог задалася питанням: «чи щиро вони підтримують владу?!».
«Сьогодні 86% населення говорять про свою підтримку Путіна. Водночас близько 70% говорять, що влада корумпована. Близько 60% кажуть, що влада повинна поважати права людини, а права індивіда повинні домінувати над правами держави. І тільки 16% росіян говорять, що вони готові до самопожертви заради держави», - перераховує дослідник.
За словами Шевцової, «і сам Путін не вірить в масову підтримку - інакше навіщо йому зараз в надзвичайному темпі створювати власну Національну гвардію? Для захисту від кого?! Втім, масова підтримка завжди говорить про те, що суспільство або деморалізоване, або нещире".
Повний текст