Російський політолог Дмитро Орєшкін
вважає, що Кремль і вся Росія живуть казками про те, що запорукою політичної ваги в світі є повний контроль над ринками збуту і природними багатствами.
Про це Орєшкін сказав в інтерв'ю ONLINE.UA.
"Геополітика кінця XIX-початку ХХ століття зараз неактуальна. Тоді домінувала геополітика площ, а в XXI столітті їй на зміну прийшла геополітика потоків: інформаційних, фінансових, сировинних, міграційних та інших. Тепер не потрібно контролювати площу, щоб її використовувати. Це в XIX столітті була боротьба за ринки збуту і природні багатства. Тоді політичний контроль над територіями конвертувався в економічний контроль. Сьогодні політичний контроль над територією вже не так актуальний", - сказав політолог.
Як підтвердження своїх слів він навів простий приклад.
"Наприклад, нафтові або газові потоки підкоряються не політичному контролю, а інтересам глобального ринку. Хто платить - туди і продають. Неважливо, що Туркменія контролює газ на своїй території. Важливо, куди і через кого вона може його продавати. Відповідно, вона має газопроводи в Китай і хоче побудувати газопровід через Каспійське море до Європи (сьогодні також будується газопровід ТАПІ, яким планується поставляти туркменський газ в Афганістан, Пакистан і Індію, - ONLINE.UA). Тому завойовувати Туркменію або Узбекистан немає сенсу", - пояснив експерт.
Орєшкін підкреслив, що казками про необхідність тотального контролю над сировиною і ринками збуту росіян "годують" по цей день.
"Ідея "Хартленда" (згідно з якою найважливішу історичну роль відіграє контроль над масивною північно-східною частиною Євразії, - ONLINE.UA), яка була містичною ще при створенні, - просто казка. На жаль, керівництво РФ і більшість громадян живуть такими казками. Тому росіянам розповідають, що США захопили Лівію і повалили режим Каддафі, щоб контролювати лівійську нафту", - сказав російський політолог.
Повний текст інтерв'ю