Між Україною і Росією, крім збройного протистояння, йдуть ще дві війни - інформаційна і війна смислів.
Таку думку в інтерв'ю ONLINE.UA висловив експерт в сфері комунікативних технологій, професор, доктор філологічних наук Георгій Почепцов.
«Ми живемо в світі, перенасиченому інформацією, де інформація стала виробничою силою, тому такими важливими стають інформаційні та смислові війни, вони спираються на важливий компонент сучасного суспільства», - зазначив він.
За словами експерта, зараз країни «більше налаштовані на захоплення не фізичного простору. А іншого, їх більше цікавить інформаційний і віртуальний простір».
Також він підкреслив, що саме віртуальний простір відноситься до сфери смислів - «це література, кіно, мистецтво».
«Якщо ми не здатні заповнити свій віртуальний простір, його заповнюють інші країни. Тому ми частіше дивимося чуже кіно або читаємо чужі книги. Ми споживаємо більше чужих смислів, ніж своїх, а це заважає виробленню власної ідентичності, яку повинні мати всі держави», - впевнений Почепцов.
Крім того, він пояснив різницю між інформаційними і смисловими війнами.
«Інформаційні війни мають справу з фактами. Коли їх немає, вони починають створюватися, як це було з "розп'ятим хлопчиком". Але за ним ним, наприклад, стоїть чіткий сенс, який вказує на ворога - це могли зробити тільки фашисти або бандерівці. Смислові війни налаштовані на просування смислів, інформаційні - інформації», - роз'яснив експерт.
За його словами, «Росія утримується в патріархальної державі, де є велика залежність від влади, і саме тому Сталін завжди буде в списку героїв», при цьому «Україна має більш демократичні засади, тому ми більше встигли змінити президентів, ніж Росія».
«Смисли відображають національну картину світу: хто ворог, хто друг, з кого сміються і створюють анекдоти. Ці смисли виникають і в масовій культурі», - резюмував він.
Більше читайте в статті на ONLINE.UA: Украина не выполняет важное правило в "культурной войне" с Россией - Георгий Почепцов.
- Категорія
- Політика
- Дата публікації