НАК «Нафтогаз» пропонує російському «Газпрому» укладати свопові контракти на постачання газу. Це може стати альтернативою транзиту на випадок, якщо «Газпром» відмовиться підписувати новий транзитний договір з Україною.
Як повідомляє ONLINE.UA з посиланням на Facebook головного комерційного директора «Нафтогазу» Юрія Вітренка, пропозиція НАК є відповіддю на вчорашню заяву члена правління «Газпрому» Сергія Кузнєца, в якій він пояснив відмову російського монополіста укладати новий договір тим, що в Україні, нібито, є проблеми з регулятором та відокремленням газотранспортного оператора.
«У нас дійсно є проблеми з Регулятором та відокремленням газотранспортного оператора. Регулятор був створений у неконституційний спосіб, до нього немає належної довіри, і нормативні акти, які він приймає, не повністю відповідають європейським правилам. Газотранспортний оператор поки теж не є відокремленим за європейськими правилами», – пише Вітренко.
В той же час, продовжує директор НАК, «само по собі це не виправдовує позицію «Газпрома».
«Саме через небажання «Газпрома» вносити зміни в поточний транзитний контракт ми не змогли до цього часу відокремити оператора», – додав Вітренко.
Виправити цю ситуацію дозволить «ретельно продуманий план, який допоможе забезпечити відповідність європейським правилам після закінчення дії поточного контракту, тобто з 1 січня 2020 року, коли мав би вступити в дію новий контракт».
Тобто, якщо «Газпром» не хоче брати на себе ризики, пов’язані з українським регулятором та оператором газотранспортної системи (а за європейськими правилам саме оператор та національний регулятор мають відповідні повноваження встановлювати/міняти тарифи і інші суттєві умови контракту), то «Нафтогаз» готовий взяти ці ризики на себе, пояснює Юрій Вітренко.
«Ми пропонуємо «Газпрому» укласти з «Нафтогазом» контракт не на послуги транспортування, а на «своп» газу», – заявив директор НАК.
На практиці це виглядатиме наступним чином: «Газпром» передає «Нафтогазу» на кордоні України певний обсяг газу, а «Нафтогаз» буде передавати такий же самій обсяг газу на кордоні України з ЄС. Точність передачі буде підтверджуватися суміжними операторами (Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії).
Нагадаємо, що вчора «Газпром» запропонував Україні поставки газу, але поставив одну неприйнятну умову.