Нинішня ситуація на окупованому бойовиками Донбасі небезпечна тим, що вона може перерости в масштабну війну з Росією і стати початком довгострокового конфлікту на території України.
Таку думку висловив радник президента, директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін, повідомляє ONLINE.UA з посиланням на його інтерв'ю ZN.UA.
«Нинішнє поширене, але від цього не менш помилкове сприйняття щодо "затишшя" криє в собі макронебезпеку. Формується тривожне відчуття "затишшя перед бурею", особливо з огляду на ту активність, яку продовжує розгортати Росія на території ДНР / ЛНР, а також Криму (про який багато хто регулярно забуває). Перспектива масштабних бойових зіткнень проявляється на горизонті все виразніше», - підкреслив експерт.
На його думку, нинішні методи аналізу ситуації багато в чому залежать від концепцій попередніх 20 років незалежності.
«Відмова від закостенілих і неефективних підходів йде дуже болісно, з серйозними відкатами до "звичної" для багатьох реальності. Нинішній короткий, судячи з усього, період - чи не остання можливість серйозно заново оцінити поточний стратегічний контекст розгортання військово-політичної ситуації в Україні і навколо України, а також почати думати про те, якою може бути наша відповідь на нові виклики українській державності та національній безпеці», - заявив він.
Горбулін зазначив, що «робити це ми повинні, виходячи не з наших абстрактних припущень про реальність, а беручи до уваги факт, що "велика війна", до якої все наполегливіше готується і яку провокує Росія, цілком може стати реальністю».
«А Росія справді готується. Для нас особливо тривожною є ситуація на наших кордонах. Наприклад, в Білгородській області Росія будує одну нову (всього в 25 км від українського кордону) і відновлює стару радянську військову базу», - додав він.
Крім того, експерт зазначив, що «в травні 2016 року стало відомо, що в Ростовській області розгорнуто нову мотострілкову дивізію чисельністю близько 10 тисяч чоловік, а в Брянську область перекинута 28-я окрема мотострілецька бригада разом з технікою і озброєнням (під потреби нових підрозділів тільки в цій галузі вже відводять приблизно 142 га)».
«Загалом же Росія створює 3 нові дивізії - дві в Західному військовому окрузі, одну в Південному. Кожна дивізія - приблизно 10 тис. чоловік. Крім того, посилюється військове угруповання в Криму. У 2015 році Росія поповнила Чорноморський флот більш ніж 200 одиницями нової військової техніки, в їх числі - 40 бойових кораблів і суден забезпечення, ЧФ були передані більше 30 літальних апаратів, в тому числі сучасні багатоцільові винищувачі Су-30СМ, а частини берегових військ поповнилися 140 одиницями новітньої автобронетанкової техніки», - додав аналітик.
За словами Горбуліна, «все це нагромадження сил не може тривати нескінченно, особливо з огляду на ослаблення східного кордону РФ (частина військ в Західний військовий округ перекидається звідти)».
«Росія пояснює це необхідністю "адекватно відповісти на посилення НАТО", але є обґрунтовані побоювання, що робиться це з зовсім іншою метою. Навряд чи можна серйозно поставитися до припущень, що скупчення такої маси військовослужбовців і військової техніки - всього лише "гра м'язами": це все дуже недешеві "ігри", і вони цілком виправдані, якщо передбачається подальше використання цих сил за прямим призначенням. І саме ми - перші на шляху всієї цієї військової машини на чолі з агресивним і цинічним російським керівником», - попередив він.
На думку експерта, Україна повинна чітко розуміти, що «військова загроза з боку Росії не піде ніколи».
«Причому ймовірність зростання цієї загрози (і перехід її до активної фази) тим вище, чим менш успішною буде робота Росії по дестабілізації України іншими методами. Питання в тому - чи готові ми визнати реальність війни і готуватися до неї повноцінно? Тим більше що це посилюється ширшою і важливою проблемою, з якою ми стикаємося вже зараз: з міжнародним контекстом російсько-української війни», - резюмував він.
Як повідомляв ONLINE.UA, раніше президент РФ Володимир Путін зробив резонансну заяву щодо війни з НАТО.
- Категорія
- Політика
- Дата публікації