За підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки комунальне підприємство «Київтеплоенерго» впроваджує програмне забезпечення для введення в експлуатацію геоінформаційної системи (ГІС) на платформі DH.GISвиробництва Globema Sp z.o.o.
Джерело: USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ)
Програмний комплекс DH.GIS — це цифрова карта з інформацією про 2,7 тис. км тепломереж та майже 200 джерел теплової енергії, на якій відображатимуться будь-які зміни, зокрема, дані аеромоніторингу тепломереж.
Впровадження програмного комплексу дозволить отримувати достовірні дані про систему теплопостачання понад 15 тисяч будівель Києва. Підвищення ефективності управління одним з найбільших в Європі комплексом централізованого теплопостачання покращить якість та надійність надаваних послуг.
DH.GIS використовується для таких цілей:
орієнтування на карті міста, пошук об’єктів і видача необхідної інформації;
облік наявності, розміщення, характеристик Київтеплоенерго;
гідравлічні розрахунки, аналіз і відображення стану мережі при проведенні регламентних ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
відображення результатів гідравлічного розрахунку у вигляді тематичних карт і таблиць на екрані та у вигляді твердих копій;
формування інформації про стан обладнання Київтеплоенерго (зокрема, перелік відключених споживачів та візуалізація на мапі).
Автоматизація управління системою теплопостачання — це стратегічно важливий крок для її розвитку, оптимізації, підвищення ефективності і якості обслуговування клієнтів.
Геоінформаційна система (ГІС) є інноваційним рішенням автоматизації прийняття диспетчерських рішень та, у поєднанні з майбутньою SCADA системою, могутнім диспетчерським комплексом керування технологічним процесом виробництва та розподілу теплової енергії на базі програмного комплексу DH.GIS. Вона дозволяє виконувати розрахунки гідравлічних режимів тепломереж, моделювання навантажень на джерелах теплової енергії, визначати оптимальні параметри для нових і реконструйованих існуючих тепломереж.
Також на мапі ГІС відображаються дані про пошкодження та тепловтрати, що допоможе оптимізувати роботу аварійно-відновлювальних бригад (визначати місце пошкодження, вибудовувати оптимальні маршрути пересування, щоб прискорити його локалізацію та усунення). А при виявленні пошкоджень диспетчерська служба зможе оперативно здійснювати перепідключення споживачів на інші теплоджерела.
Впроваджуючи ГІС, персонал КП «Київтеплоенерго» вже провів велику роботу:
перенесено наявні дані, наповненj бази і довідники;
занесено адресний простір м. Києва (назви вулиць, будівель);
верифіковано дані по тепломережах від теплових джерел потужністю до 80 Гкал;занесено й актуалізовано основну інформацію по тепломережах від джерел потужністю понад 80 Гкал;
налаштовано інтеграцію інформації, яка формується на основі даних мобільної лабораторії при обльотах трас тепломереж дроном;
налаштовано інформаційний вебдодаток «Smallworld Network Viewer» (дає можливість пошуку об’єкта за назвою й адресою, створення запитів і експорту результатів) для доступу користувачів з інформаційної мережі КМДА;
налаштовано розрахункові сесії по тепломережах від джерел потужністю до 80 Гкал;
налаштовано відображення результатів розрахунків на п’єзометричному графіку згідно з вимогами ДБН В.2.5-39:2008 «Зовнішні мережі та споруди. Теплові мережі».
Надалі КП «Київтеплоенерго» планує ще глибшу інтеграцію DH.GIS зі своїми інформаційними системи, щоб у перспективі розширити функціонал використання програмного комплексу. Мова йде, зокрема, про застосування DH.GIS для:
паспортизації обладнання тепломереж;
технічно-економічного аналізу підключення нових споживачів тепла;
планування ремонту теплових мереж та визначення фінансових витрат на ці цілі;
обліку та аналізу інформації про стан обладнання тепломереж;
Коментуючи впровадження геоінформаційної системи, старший радник з питань енергетики USAID Україна Шукру Богут зазначив, що Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) ще з 2018 року допомагає КТЕ модернізувати технічну інфраструктуру й покращити організаційне управління, щоб забезпечити доступне і якісне централізоване теплопостачання для киян.