Енергетичні ринки України потребують значних реформ для забезпечення їх прозорості, інтеграції з європейськими ринками та посилення енергетичної безпеки. Регламент про цілісність та прозорість оптового ринку електроенергії (REMIT – Регламент ЄС 1227/2011) є невід’ємною частиною цієї реформи.
Головні тези:
- Після завершення курсу співробітники НКРЕКП будуть здатні ефективно виявляти маніпуляції на ринку електроенергії та газу в Україні.
- Навчання є унікальною можливістю для НКРЕКП отримати необхідні знання та навички для впровадження механізмів REMIT в країні.
- Ініціатива USAID ПЕБ спрямована на забезпечення прозорості та конкурентоспроможності ринків електроенергії та газу в Україні.
- Зусилля USAID ПЕБ у співпраці з НКРЕКП допомагають зробити ціни на електроенергію та газ в Україні більш конкурентоспроможними для споживачів.
Концепція REMIT є новою для України та вимагає якісно нової основи діяльності як учасників ринку, так і регулятора. Для ефективного впровадження REMIT та здійснення повноважень щодо виявлення та запобігання маніпуляціям на ринку персонал Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), потребував спеціалізованого навчання.
Щоб поглибити знання щодо REMIT, його суті та правильного застосування, USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) організував навчальний курс з питань REMIT для персоналу енергетичного регулятора. До викладання курсу, який складався з трьох модулів і тривав з 18 березня по 10 червня 2024 року, були залучені європейські експерти з досвідом застосування REMIT у регуляторних органах Австрії та Греції.
Під час навчання учасники отримали теоретичні знання та практичні навички, необхідні для впровадження механізмів REMIT в Україні. Після успішного завершення курсу 54 співробітники НКРЕКП зможуть ефективно виявляти маніпуляції та зловживання на ринку, підтвердженням чому стали отримані ними сертифікати.
Тренінг, проведений для НКРЕКП Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ), мав на меті посилити спроможність регулятора ввести в дію новий закон України про REMIT.
За словами Кетлін Кірш, заступниці директора Офісу критичної інфраструктури USAID/Україна, незалежна та ефективна НКРЕКП має вирішальне значення для впровадження та ефективної реалізації REMIT, а також забезпечення прозорості на конкурентних ринках електроенергії та газу в Україні.
Завдяки цим зусиллям ціни на ринках електроенергії та природного газу стануть конкурентними, а українські споживачі зможуть отримувати якісні послуги за справедливими цінами.