Екс-секретар Ради національної безпеки і оборони, радник президента України Петра Порошенка Володимир Горбулін спрогнозував, що в 2017 році настане переломний момент в питанні міжнародного врегулювання конфлікту на Донбасі, за яким, ймовірно, відкриється новий горизонт рішень.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на статтю Горбуліна на « Дзеркалі тижня ».
«Нині ми перебуваємо у своєрідній переломній точці відносно не тільки конфлікту на сході України, а й багатьох міжнародних процесів, які, серед іншого, впливають і на логіку розвитку подій української ситуації. Ми з усією очевидністю наближаємося до своєрідної точки біфуркації - якогось нового стану, за яким, можливо, відкриється новий горизонт рішень», - вважає Горбулін.
«Цікаво, що в процесі проходження цієї точки знаходиться не стільки Україна, скільки решта учасників миротворчого процесу - США, Німеччина, Франція і Росія. І саме тому нам потрібно активніше вивчати цю нову реальність», - продовжує Горбулін.
«Не дивлячись на те, що окремі українські експерти та колишні політики наполягають, що реалії глобального рівня не впливають на те, що сталося в Криму і на Донбасі, мислити в такий парадигмі - очевидний тупик», - упевнений радник Порошенко.
Читайте також: Нові переговори по Донбасу: Україна позначила жорсткі позиції
«Остання зустріч "нормандської четвірки", заяви її учасників і спроба повернути мінський процес в конструктивне русло - все це говорить про намір ще раз, напередодні 2017 року, вдихнути нове життя в "Мінськ-2". Причому спроба напередодні серйозних трансформацій. Європа, Росія і Україна, по суті, останній раз намагаються увійти в одну і ту ж воду двічі. Не виключено, що це може і вдатися. Але навряд чи "надія" - ефективний супутник державного планування», - вважає Горбулін.
«А це означає, що Україні слід краще зрозуміти своїх союзників і опонентів, щоб не допустити "розчинення" національних інтересів України в хвилях чужих цілей і очікувань. І в новій реальності, яка може стрімко наступити в 2017 році», - прогнозує Горбулін.
«У політичному сенсі дійти до тупика "Мінська-2" означає зовсім не впертися в стіну - це означає побачити, що за нею теж є простір для рішень. Але щоб йти до нових можливостей політичного врегулювання, потрібно все ж пройти цей шлях до кінця. У будь-якому випадку далекоглядно було б готуватися до того, що з 2017 року багато обставин політичного врегулювання конфлікту на сході України можуть змінитися, а значить - ми потребуємо адекватного підготовчого етапу до цього процесу», - упевнений радник Порошенко.
«Безумовно, нам потрібні заготовки на випадок згоди сторін переглянути (швидше - уточнити) "Мінськ-2" і вийти на новий формат домовленостей .... У поточній їх редакції вони, по-перше, явно (особливо в пунктах 4, 9 та 11) ведуть до порушення територіальної цілісності і суверенітету України, що суперечить не тільки національним інтересам України, а й Декларації глав держав "нормандської четвірки" від 12 лютого 2015 року. І, по-друге, про що вже неодноразово говорила українська сторона, проведення виборів до відновлення контролю над кордоном безглуздо. Однак, навіть не виходячи з логіки "Мінська-2", частина його положень може бути модернізована, щоб документ став реальнішим в частині його фактичного, а не теоретичного виконання», - продовжує Горбулін.
«Наприклад, нам потрібно прямо зафіксувати в оновленій угоді порядок проведення виборів і встановлення контролю над кордоном (спочатку контроль - потім вибори). Також для практичної реалізації пунктів про порядок місцевого самоврядування сторонам потрібно не вимагати від України переписати свою Конституцію, а обговорювати суть Закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО". Те ж саме щодо амністії: абсурдні спроби "керівників" "ДНР/ЛНР" (а де-факто - Росії) витребувати повну амністію - безглузді, оскільки суперечать всій міжнародній практиці », - продовжує Горбулін.
«І, звичайно, варто розглядати можливість розширення числа учасників переговорів за рахунок США, ЄС, країн - підписантів Будапештського меморандуму. Втім, шанси на таке розширення вельми примарні: зараз ні Росія, ні Берлін з Парижем цього явно не хочуть. Але як поведуть себе ці країни після виборів - питання неоднозначне», - прогнозує Горбулін.
«Запорука нашої перемоги (втім, навряд чи слово "перемога" буде доречним в даній ситуації - гібридні конфлікти ставлять питання не про перемогу, а про підтвердження суб'єктності держави і її стійкості: політичної, економічної, військової, інформаційної) - модернізація і стабілізація внутрішньополітичних і , що навіть важливіше, - внутрішньоекономічних процесів. Та й для нас питання частіше варто в категорії не "виграти", але - "не програти" (що не одне і теж)», - зазначає Горбулін.
«Слабка держава - "червона ганчірка" для агресора, оскільки вона не здатна вирішувати свої внутрішні проблеми і дати відсіч загрозам зовнішнім. А значить, агресор не може собі відмовити в задоволенні реалізувати свої реваншистські плани за рахунок такої країни. Тим більше, що сьогодні ми знаходимося на перетині відразу трьох криз: фінансово-економічної, державно-політичної і геополітичної. Однак без вирішення перших двох надії на рішення третьої - трохи», - продовжує радник Порошенко.
«Тому стратегічне рішення "Мінська-2" знаходиться навіть не в руках Путіна, Меркель, Олланда або у інших зовнішніх учасників - воно в наших руках. Але тільки якщо ми зможемо забезпечити свій стабільний розвиток і свою боєздатність», - резюмує Горбулін.
Як повідомляв ONLINE.UA, російський політолог Андрій Піонтковський вважає, що у президента РФ Володимира Путіна не залишилося інструментів для впливу на Україну, про що свідчить позиція Києва щодо реалізації Мінських угод.