Інноваційна система зберігання енергії, розроблена за підтримки USAID, підвищить ефективність роботи Укргідроенерго та сприятиме інтеграції України до європейської електромережі.
Джерело: USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ)
Унікальне рішення для зберігання енергії, розроблене за підтримки USAID, коштує 212 млн доларів і буде впроваджено за рахунок позики від Світового банку.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) розробило унікальну систему зберігання енергії для «Укргідроенерго», провідного постачальника електроенергії з відновлюваних джерел в Україні.
Нова система акумулювання енергії працюватиме разом з турбінами гідроелектростанцій та забезпечуватиме швидшу реакцію на зміну електричного навантаження в державній енергетичній мережі та водночас зменшуватиме зношення гідроагрегатів, покращуватиме загальну надійність енергосистеми та зменшить експлуатаційні витрати.
USAID через ПЕБ підготувало докладне техніко-економічне обґрунтування проєкту, що дало можливість залучити фінансування Світового банку в розмірі 212 млн доларів на реалізацію проєкту для «Укргідроенерго».
Відповідно до цього інноваційного рішення, розробленого за підтримки USAID, комбінацію коротко- та довготривалих батарейних накопичувачів буде додано до п’яти стратегічних гідроелектростанцій уздовж основної водної магістралі виробництва електроенергії в Україні: на Дністровській (довготривалий накопичувач), Київській, Канівській, Кременчуцькій, Середньодніпровській ГЕС.
Крім того, буде встановлено сонячні фотоелектричні станції, які допоможуть «Укргідроенерго» зменшити денне споживання енергії та експлуатаційні витрати на кожній ГЕС.
Використання відновлюваних джерел та передових технологій сприятиме декарбонізації (відмові від викопних видів палива) енергетичного сектору, підвищенню енергоефективності та зменшенню залежності від імпорту енергії. А це і є основними цілями технічної допомоги USAID в Україні.
Сучасні акумуляторні батареї та відповідне програмне забезпечення для управління ними також підвищать швидкість реагування на зміну електричного навантаження та гнучкість в електромережі України, що сприятиме інтеграції України до Європейської мережі операторів систем передачі електроенергії (ENTSO-E).
Уряд України ухвалив проєкт 2 червня, а 30 червня Рада виконавчих директорів Світового банку затвердила 212 млн доларів на його реалізацію.
Цікаві факти про проєкт, розроблений за підтримки USAID
Українська національна енергосистема вразлива до зниженої гнучкості та сезонних падінь виробництва електроенергії (тобто коли ріки поблизу ГЕС замерзають). А проєкт, розроблений за підтримки USAID, забезпечить найсучаснішу систему управління та балансування електроенергії, яка допоможе Україні збільшити гнучкість та покращити стійкість генеруючих потужностей до сезонних змін.
«Укргідроенерго» змушене витрачати дедалі більше коштів на експлуатацію та технічне обслуговування своїх турбін, щоб підтримувати їх належну роботу, а також на задоволення вимог до балансування потужності. У межах проєкту буде автоматизовано роботу та управління навантаженням в режимі реального часу між батареями, гідротурбінами (на рівні заводу та окремих турбін), насосними гідростанціями та державною системою передачі для підвищення надійності та стабільності енергосистеми, що призведе до покращення якості електроенергії.
Об’єкти сонячної генерації, які будуть встановлені на кожній гідроелектростанції, допоможуть «Укргідроенерго» зменшити експлуатаційні витрати на місці експлуатації.
Системи батарейних накопичувачів будуть встановлюватися на наявних об’єктах ГЕС, тож вони не потребують виділення додаткових земель.
Проєкт Дністровської ділянки також передбачає станції зарядки для електромобілів.
USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ) співпрацює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством з метою зміцнення енергетичної безпеки України та перетворення енергетичного сектору країни в сучасну рушійну силу економічного зростання, що орієнтована на ринок та інтегрована в ЄС.
ПЕБ працює над удосконаленням нормативно-правового середовища в енергетичному секторі та підвищення надійності енергопостачання, що допоможе Україні забезпечити сталий економічний розвиток. Робота ПЕБ зосереджена на допомозі уряду України у створенні конкурентних ринків енергії, що дасть можливість підвищити прозорість сектору, зменшити корупцію та покращити добробут громадян України.
Проєкт також допомагає Уряду України та партнерам сектору енергетики покращити енергопостачання та пом’якшити наслідки російської агресії.
Діяльність Проєкту зосереджена на підтримці секторів електроенергії, природного газу, центрального теплопостачання та відновлюваної енергії, а також здійсненні міжсекторальних заходів, які сприяють гендерній рівності, екологічній і соціальній відповідальності.