Наступний за Великоднею неділею понеділок в Україні називають "поливаним" або "волочильним"; в цей день хлопці поливають водою дівчат, які, за прикметами, після цього повинні вийти заміж.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на 112.ua.
Обряди цього дня поділяються на два види: відвідування знайомих і обливання водою.
У великодній понеділок люди ходили в гості один до одного, здійснювали ритуальний обхід односельців, христосувались та обмінювалися писанками. Хрещеники ходили в гості до хресних батьків, а онуки – до бабусь, несучи їм гостинця - пироги і яйця.
Читайте також: На Одещині на честь Великодня створили торт-писанку на 850 кг: з'явилися яскраві фото
Діти-"христосувальники", зібравшись у групки, "несли пиріг" родичам і сусідам. Беручи зав'язані в клунку паски і яйця, хресні батьки та родичі дякували й просили передати уклін батькам. При цьому, в свою чергу, клали дітям у вузлик печиво, ковбасу, яйця й інші освячені напередодні в церкві смаколики.
Традиція обливання водою дала ще одну назву цього святкового дня - "поливаний понеділок". Обливати когось або самого себе водою на великодньому тижні - це стародавній звичай, пов'язаний із весняним очищенням водою.
Цей звичай існує (або до недавнього часу існував) і в інших європейських народів. Так, серби у великодню суботу обливають водою будинки, в яких живуть, вірячи, що цим вони виганяють "нечисту силу". У Боснії в цей день купаються в джерельній воді.
В Україні у понеділок парубки обливають дівчат водою - "очищаються". Зазвичай юнаки ходили "зграйками", заходили в будинок, де була дівчина, і просили батьків, щоб дівчина вийшла на вулицю. Батьки раділи, що їх будинок не обходять поливальники, адже це означало, що є надія на весілля. У деяких регіонах дівчата відкуповувалися від хлопців писанками, щоб ті не обливали водою.
У Західній Україні звичай обливати дівчат водою у великодній понеділок зберігся досі. Часто можна побачити, що хлопці обливають усіх перехожих, і це стає схожим на звичайне хуліганство.
Примітно, що в давнину обливалися тільки в селах, серед городян цієї традиції не дотримувалися.
Як повідомляв ONLINE.UA раніше в мережі з'явилося відео святкування Великодня в зоні АТО на Донбасі.