Чеський уряд знову сколихнув гучний скандал навколо російської вакцини Супутник V і справи про вибухи у Врбетіце. Журналісти дізналися, що віце-прем'єр Чехії Ян Гамачек під час поїздки в Москву нібито планував запропонувати Кремлю обміняти розслідування про причетність російських спецслужб до вибухів на складах зброї на безкоштовну вакцину.
Джерело: чеське видання Seznam Zprávy
Інформацію про скандальний план Гамачека джерелу підтвердили кілька чиновників, які були присутні на зустрічі в МВС Чехії 15 квітня. Тоді обговорювалася поїздка Гамачека в Москву на 19 квітня, яка в результаті не відбулася. На той момент Гамачек був ще виконуючим обов'язки глави МЗС Чехії і публічно заявляв про намір їхати в Москву домовлятися про Супутник V.
За даними джерела, Гамачек хотів запропонувати Кремлю "зам'яти" міжнародний скандал з вибухами в обмін на безкоштовну поставку 1 млн доз російської вакцини від коронавіруса та організацію саміту президента Росії Володимира Путіна і американського лідера Джо Байдена в Празі.
Відзначається, що під час обговорення плану Гамачека були присутні посол Чехії в Росії Вітєзслав Півонька, керівник Офісу закордонних справ та інформації Марек Шімандл, керівник військової розвідки і глава поліції, а також генпрокурор Павло Земан. При цьому, серед присутніх не було представника Служби інформації і безпеки Чехії, яка розслідує справу про вибухи на складах зброї під Врбетіце.
Реакція Гамачека на новий скандал
До теперішнього часу Ян Гамачек стверджував, що заздалегідь знав, що не поїде в Москву, а заяву про поїздку називав "прикриттям для підготовки висилки співробітників російського посольства". Оприлюднену інформацію про скандальний план він назвав "повною нісенітницею".
Щоб виправдатися, віце-прем'єр Чехії опублікував серію постів в Twitter. Пише, що стаття грунтується на "спекуляції і брехні, яку ніхто з учасників зустрічі не підтверджував і не міг підтвердити, тому що цього не було".
"Ні в один момент не відбувалося жодного "бартеру" з Росією. Ці необгрунтовані спекуляції шкодять інтересам Чехії ... Єдиною темою зустрічей було вплив вибухів у Врбетіце на держбезпеку і відносини між Чехією та РФ, частково і тому, що медіа мали деяку інформацію про справу Врбетіце і погрожували злити її ", - написав Гамачек.
У той же час представники опозиційних сил вже вимагають провести закриту сесію Палати депутатів, щоб отримати роз'яснення від Гамачека з приводу оприлюдненої інформації в присутності керівників всіх спецслужб країни. Вони вважають, що Гамачек повинен негайно піти у відставку. Погрожують, що в разі ігнорування їхніх вимог, висловлять уряду вотум недовіри.
Скандал між Чехією і Росією - головне
Чехія вислала 18 дипломатів посольства Росії в Празі. Як виявилося, вони є співробітниками Головного управління Генштабу РФ і СВР РФ. Їх підозрюють в причетності до вибухів на складах зброї в Врбетіце в 2014 році, в результаті яких було знищено 58 тонн боєприпасів, загинули дві людини.
Росія у відповідь вислала 20 чеських дипломатів, в числі яких заступник посла Чехії в РФ.
Чеський уряд готує жорстку відповідь Росії, оскільки реакція Москви виявилася жорсткішою, ніж очікувалося. Уряд вже прийняв рішення виключити російську державну компанію Росатом з майбутнього тендеру на добудову атомної електростанції Дуковани, який оцінюється майже в 6,5 млрд доларів.
США і НАТО підтримали Чехію на тлі гучного дипломатичного скандалу, пов'язаного з висилкою російських дипломатів-диверсантів з Праги. Пригрозили Росії рішучою відповіддю за вибух в Врбетіце.
При цьому президент Чехії Земан відмовився визнавати Росію причетною до вибухів на складах зброї під Врбетіце - чехи вже вийшли на протести проти нього.