У 2021 році Великий піст починається відразу після Масляної, з понеділка, 15 березня. Він триватиме 48 днів і завершиться 1 травня, напередодні Великодня, який в цьому році випадає на 2 травня. Великий піст вважається найсуворішим і найголовнішим у православних християн - в цей період люди дотримуються харчових обмежень, присвячуючи себе покаянню і духовному очищенню. Як правильно дотримуватися посту, що можна і не можна їсти в піст, календар харчування по днях на період Великого посту - в матеріалі ONLINE.UA.
Великий піст 2021 року - що можна і не можна їсти
Великий піст ділиться на два періоди - Свята Чотиридесятниця і Страсна Седмиця. Чотиридесятниця встановлена на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця - на згадку останніх днів його земного життя, страждань, смерті і поховання Христа. Найсуворішими тижнями поста вважаються перший і останній - протягом них є такі дні, коли церковним статутом передбачена повна відмова від їжі. Під час Великого посту не можна їсти м'ясо, м'ясні продукти, яйця, молоко і молочні продукти. Крім того, в деякі дні Великого посту забороняється вживати рибу, олію та варену їжу - тільки сироїдіння.
Що можна їсти у Великий піст:
Овочі і фрукти - основа пісного харчування.
Сухофрукти та горіхи - головні ласощі під час посту, багаті вітамінами, жирами і білками.
Крупи - джерела складних вуглеводів, що відповідають за відчуття насичення.
Боби (соя, горох, нут, сочевиця, квасоля) - кращі джерела білка під час посту.
Гриби - цінне джерело білка і альтернатива м'ясу.
Риба і морепродукти - дозволяється тільки два рази в Великий піст (на Благовіщення і у Вербну неділю).
Рослинна олія - дозволена в окремі дні посту.
Випічка, для приготування якої не використовують яйця і продукти молочного походження.
Якщо ви вирішили дотримуватися Великого посту, то від багатьох продуктів доведеться відмовитися. Не можна їсти в цей період будь-які м'ясні продукти, яйця, молоко, кисломолочні продукти, кондитерські вироби. Під забороною також алкоголь.
Великий піст 2021 - календар харчування по днях
У Чистий понеділок, 15 березня, перший день Великого посту 2021 року, прийнято повне утримання від їжі. В інші дні, згідно з календарем харчування, меню складається за такими правилами:
понеділок, середа, п'ятниця - сироїдіння (вода, хліб, фрукти, овочі);
вівторок, четвер - можна варені страви без олії;
субота, неділя - дозволена їжа з рослинною олією, а також трохи вина.
На Великий піст припадають кілька православних свят: Благовіщення, Лазарева субота і Вербна неділя. У ці дні також можна відійти від строгих обмежень в їжі і подати на стіл рибне блюдо з келихом вина.
Перший тиждень - Чиста седмиця
15 березня (понеділок)- повне утримання від їжі.
16, 17, 18, 19 березня (вівторок, середа, четвер, п'ятниця)- сироїдіння - можна їсти тільки сиру їжу рослинного походження (хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед).
20 і 21 березня (субота і неділя)- гаряча їжа з маслом - дозволяється варена рослинна їжа (каші, супи, тушковані овочі, гриби) з додаванням рослинної олії.
Другий тиждень - Друга седмиця
22, 24, 26 березня (понеділок, середа, п'ятниця)- сироїдіння - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
23, 25, 27, 28 березня (вівторок, четвер, субота, неділя)- гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
Третя і четверта тижні - Хрестопоклонні
29, 31 березня, 2 квітня (понеділок, середа, п'ятниця) - сироїдіння - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
30 березня, 1, 3, 4 квітня (вівторок, четвер, субота, неділя)- гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
5, 7, 9 квітня (понеділок, середа, п'ятниця)- сироїдіння - споживання неварені їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
6, 8, 10, 11 квітня (вівторок, четвер, субота, неділя)- гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
П'ятий тиждень - Похвальна седмиця
12, 14, 16 квітня (понеділок, середа, п'ятниця)- сироїдіння - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
13, 15, 17, 18 квітня - (вівторок, четвер, субота, неділя)- гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
Шостий тиждень Великого посту
19, 21, 23 квітня (понеділок, середа, п'ятниця)- сироїдіння - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
20, 22 квітня (вівторок, четвер)- гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
24 і 25 квітня (субота і неділя)- Лазарева субота і Вербна неділя - дозволено їсти варену рослинну їжу (каші, супи, тушковані овочі, гриби) з додаванням олії і рибу.
Сьомий тиждень - Страсна седмиця
26, 27, 28, 29 квітня (понеділок, вівторок, середа, четвер) - сироїдіння - споживання невареної їжі рослинного походження: хліб, вода, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед.
30 квітня- страсна п'ятниця - повне утримання від їжі.
1 травня (субота) - гаряча їжа без олії (каші, супи, тушковані овочі, гриби).
Як дотримуватися Великого посту 2021?
Крім обмежень в їжі, під час Великого посту християни дотримуються строгих правил і відходять від звичайного способу життя.
У період Великого посту не святкують весілля і вінчання.
Подружжя утримуються від інтимної близькості.
В піст не веселяться, не відвідують розважальні заходи.
Під час Великого посту не можна сваритися і лаятися, піддаватися заздрості і осуду.
Вільний час в період Великого посту прийнято приділяти молитві, відвідуванню храмів і допомоги нужденним людям. В пост вітається благодійність та турбота про близьких.
Раніше ONLINE.UA розповідав, як уникнути стресу для організму при виході з Великого посту- поради дієтологів.