Конституційна криза, яка почалася в нашій країні після скандального рішення КСУ щодо скасування е-декларування, викликає стурбованість у багатьох міжнародних партнерів офіційного Києва. Більшість із них активно намагаються допомогти команді Володимира Зеленського розв'язати цю проблему. Так, нещодавно стало відомо, що Венеційська комісія порадила Україні внести зміни до закону про Конституційний суд. Це зазначається у новому висновку Венеційки щодо реформи КС, оприлюдненому 10 грудня. Вона радить детальніше прописати правила функціонування Конституційного суду, щоб запобігти потенційним наступним проблемам. Водночас, варто звернути увагу на те, що цей висновок не містить рекомендацій щодо очищення КСУ, передає ONLINE.UA.
"Венеційська комісія радить звузити обсяг рішення КС до тих питань, які містяться у депутатських поданнях та зобов’язати суд надавати обґрунтування щодо кожного положення законодавства, яке він оголошує неконституційним. Дисциплінарна процедура щодо суддів має регулюватися законом про КС. Можливість повторно повертати на розгляд справи КС має бути передбачена тільки у випадках, коли виявлено, що суддя у зв’язку з цим рішенням вчинив кримінальне порушення (хабар тощо)", — йдеться в повідомленні.
Окрім того, також є порада щодо встановлення чіткішого визначення конфлікту інтересів, виокремлюючи, наприклад, фінансовий конфлікт інтересів, особливо якщо це пов’язано з увагою до суддів з боку НАЗК або розслідуванням НАБУ.
Рекомендовано створити орган, що здійснюватиме перевірку кандидатів на посаду судді КС — за участі міжнародних представників, у тому числі з міжнародними експертами з прав людини та представниками громадянського суспільства, щоб гарантувати належні моральні і професійні якості суддів.
"Рекомендується впровадити норму, що якщо сенат КС вважатиме якесь положення неконституційним, він у разі запиту від президента або Верховної Ради повинен буде звернутися за підтвердженням у Велику палату суду", — також сказано в документі.
Окрім того, Венеційка рекомендує заповнювати нині вакантні місця у КС парламентом та Радою суддів лише після створення органу для перевірки кандидатів.
Як повідомляв раніше ONLINE.UA, президент Венеційської комісії Джанні Букіккіо розкритикував скандальне рішення КСУ, а також невідкладно звернувся до парламенту України.