Про те, з чим пов'язане
ня президента Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана і російського лідера Володимира Путіна, що залишається каменем спотикання у відносинах двох країн, і як турецькі політики використовуватимуть теракт в Стамбулі, розповів в інтерв'ю ONLINE.UA український сходознавець Сергій Данилов.
-
Схоже, що
лист Ердогана Путіну став приводом для примирення РФ і Туреччини. Однак ще сперечаються, чи були в ньому слова вибачення. Чи можна припустити, що це так і було задумано, що лист було збудовано таким чином, щоб в Росії його сприйняли як вибачення, а в Туреччині як співчуття, але не "на колінах"?
- Думаю, що між сторонами йшла суперечка щодо форми, щоб це не виглядало як сильне приниження Туреччини. Це важливо, тому що обидва президенти побудували імідж мачо. Загалом, лист - це просто привід для того, щоб почати процес нормалізації російсько-турецьких відносин: відновити торгово-економічне співробітництво, поступово зняти російські санкції проти Туреччини.
-
У чому схожість Туреччини і Росії?
- Постійна гра і створення нестійких альянсів - це стиль обох країн. Ердоган час від часу шантажує Європу і США. Путіну і Ердогану потрібні зараз гроші, щоб утримувати свої режими в стабільному стані.
-
З чим пов'язані демарші Ердогана проти Євросоюзу, постійні розмови про «християнський клуб Європи»?
- Ердоган не досягає своїх цілей. Туреччина ніяк не може отримати безвізовий режим з Євросоюзом. Ердоган вважає, що він, шантажуючи Європу біженцями, зможе домогтися від Брюсселя більшого.
Сергій Данилов, фото з соцмереж
-
Які протиріччя залишаються у відносинах між Анкарою і Москвою?
- Сирія. Наприклад, фігура Башара Асада для Ердогана неприпустима, а для РФ це союзник. Два авторитарних лідери мають свої уявлення про Близький Схід і бажану для них розстановку сил в регіоні. Росія зробила все, щоб стати гравцем в Сирії, а це - підчерев'я Туреччини і важлива для Анкари країна (Сирія входила до складу Османської імперії, в Сирії проживають сирійські туркмани і, що найбільш важливо, значна частина курдів, які ведуть боротьбу проти Туреччини, - ONLINE.UA).
-
Хто стоїть за
аеропорту імені Ататюрка в Стамбулі, і як Ердоган тепер діятиме?
- Швидше за все, це таки «Ісламська держава». Терористична загроза часто посилює владу. Однак Ердогану тепер треба робити якісь кроки для реанімації своєї популярності. Тому що теракти в аеропорту - це все ж провал держави. Можливо, в Анкарі використовуватимуть теракти як привід, щоб нормалізувати відносини з Путіним і виправдати такі кроки. Це під прикриттям мантри про спільну боротьбу з тероризмом.