Війна в Карабасі: інтерес і сценарії Кремля
Категорія
Світ
Дата публікації

Війна в Карабасі: інтерес і сценарії Кремля

Війна в Карабасі: інтерес і сценарії Кремля
Джерело:  online.ua

Початок квітня ознаменувався екстреним

р

озморожуванням замороженого більше 20 років тому запеклого конфлікту в Нагірному Карабасі. Правда, цього разу говоритимуть не тільки гармати, але і медіа - такі закони сучасного світу.


2 квітня практично по всій лінії зіткнення азербайджанських військ і армії невизнаної Нагірно-Карабахської республіки пройшли запеклі бої, повідомлення про їх підсумки носять суперечливий характер. Вже 3 квітня Баку оголосив про припинення вогню, але повної впевненості в здатності його дотримання немає. Азербайджан може бути задоволений демонстрацією свого успіху, оскільки захоплені два населених пункти і кілька стратегічних висот.


Мабуть, слід нагадати, що Нагірний Карабах - це спірна територія між Вірменією і Азербайджаном, приклад так званої «національної політики» Йосипа Сталіна, який передав до складу однієї з республік землі зі змішаним населенням. Після початку перебудови в СРСР проблема почала вилазити назовні і на початку 90-х вилилася в запеклу і кровопролитну війну. Її результатом стала втрата Азербайджаном 1/7 частини власної території, яку сьогодні і займає визнана де-факто лише Вірменією Нагірно-Карабахська республіка. Масовий вихід вірмен з Азербайджану і азербайджанців з Вірменії супроводжував цей конфлікт.


З одного боку, конфлікт в Карабаху був заморожений протягом майже двадцяти років, з іншого - розв'язання проблеми не вийшло, не дивлячись на дипломатичні зусилля і багатораундові переговори в Мінську. Резолюції Ради Безпеки ООН, які закликали відновити територіальну цілісність Азербайджану, в НКР не хотіли чути. Аналогічною була і реакція Єревана, в чому немає нічого дивного: президент Серж Саргсян, як і його попередник Роберт Кочарян - вихідці з Нагірного Карабаху, їх земляки сьогодні посідають ключові позиції в структурі влади у Вірменії.


Тільки за останні роки Азербайджан і Вірменія витратили мільярди доларів на закупівлю бойової техніки та озброєнь. Основним постачальником виступала Росія, яка намагається сьогодні отримати власні дивіденди від конфлікту на Південному Кавказі. Москву і Єреван пов'язує членство в ОДКБ, втім, і з Баку останнім часом Володимир Путін почав знаходити спільну мову.


Розглядати Нагірно-Карабахську республіку, в якій проживає близько 150 тисяч осіб, окремо від Вірменії навряд чи має сенс. Тут в повному обсязі працює принцип сполучених посудин. Ще один важливий фактор: потужна вірменська діаспора, не просто розкидана по світу, але така, що має серйозний вплив на формування політики і США, і низки європейських держав. Тому навіть після завершення бойових дій інформаційний шлейф конфлікту поширюватиметься по всьому світу, викликаючи різноманітні реакції світової спільноти.


Цікаво відзначити, що Вірменія і Азербайджан недавно пережили серйозні кризи, пов'язані з «електричним майданом» в Єревані і помітною девальвацією маната в Азербайджані. Вартість нафти серйозно впала, і негативна економічна кон'юнктура завдала потужного удару по азербайджанській економіці. У цих умовах прагнення реабілітуватися в Карабасі виглядає логічним для обох сторін здавався конфлікту, який здавався замороженим майже двадцять років.


Цілком ймовірно, що свою вагому лепту в справу «розморожування Карабаху» внесла Росія, від якої залежить багато в чому економіка Вірменії, і яка має досить агентів впливу в Азербайджані. Для Кремля напруженість на Південному Кавказі дає хороший шанс урочисто одягатися в тогу миротворця, заодно умивши наостанок Барака Обаму. Якщо ж цей сценарій здійснити не вдасться, то максимально загострити ситуацію біля кордонів Туреччини, яка вже заявила про беззастережну підтримку Азербайджану.


Як в цій ситуації варто діяти Україні? Мабуть, необхідно пам'ятати, що Азербайджан засудив анексію Криму, а Вірменія зайняла в Генеральній Асамблеї ООН два роки тому проросійську позицію. Для Києва сьогодні важливо привертати увагу світової громадськості до подій на Донбасі і використовувати загострення в Карабасі для викриття дестабілізуючої ролі Росії в сучасному світі.


Євген Магда, політичний експерт, спеціально для ONLINE.UA

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?