Після того, як Україна отримала Томос про автокефалію ПЦУ, Вселенський патріарх Варфоломій звернувся з привітаннями до українців. Він заявив, що Вселенський патріархат ніколи не визнавав канонічні права РПЦ над Києвом, підкресливши, що з отриманням незалежності Православної церкви в Україні почалася нова сторінка в історії країни, повідомляє ONLINE.UA.
У своїй промові в момент вручення Томосу про автокефалію ПЦУ Епіфанію Варфоломій нагадав про обставини передачі Москві права на висвячення митрополита Київського, а також про те, що українці протягом століть прагнули до незалежності.
"Як свідчать архівні джерела і події, що відбувалися в минулому і нинішні, мова йде не тільки про те, що віруючі Києва колись вважали себе частиною церкви Москви. Вже з 1325 року (тоді була заснована кафедра митрополита в Москві, до того вона була в місті Володимир - ред.), коли митрополія Києва була тимчасово передана Москві, віруючі в Києві прагнули до еклезіастичної незалежності - це бажання не зникло протягом століть і перетворилося в потужне і непереборне бажання їх душі", - зазначив Вселенський патріарх.
Варфоломій також підкреслив, що ще перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика, яка з'явилася в 1710 році, зазначила, що "Православна церква України повинна залишатися під святим апостольським престолом в Константинополі". На підставі цих історичних свідоцтв, за словами Вселенського патріарха, Константинополь надав еклезіастичний статус автокефалії ПЦУ.
"Сьогодні починається нова сторінка в історії України. Константинопольська церква, яка таким же способом дарувала статус автокефалії всім новим заснованим церквам, сьогодні дарує її вам. Сьогодні, офіційно і канонічно, ви стаєте 15-й церквою в благословенному хорі автокефальних церков", - підсумував Варфоломій.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в РПЦ і УПЦ МП істерично відреагували на те, що Україна отримала Томос про автокефалію. У патріарха Кирила висловили надію, що єдину помісну Православну церкву України не визнають інші помісні церкви, а в УПЦ МП відмовилися проводити служби спільно з ПЦУ.