Колишні співробітники "Беркута", котрих підозрюють у розстрілах протестуючих на Майдані, могли втекти до Росії, оскільки обраний судом запобіжний захід не дозволяла прикордонникам їх затримувати.
Про це заявив глава департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк, повідомляє ONLINE.UA з посиланням на 112.ua.
"Це було можливо в будь-який момент, виходячи з тих запобіжних заходів, які були обрані по відношенню до них. Частина була з особистими зобов'язаннями, тобто суд покладався на їхню волю, обираючи запобіжний захід, іншим (був призначений) так званий нічний домашній арешт, з 23 години до 7 ранку, а в інший час доби ніяких стримуючих факторів немає", - підкреслив він.
Що стосується одного з можливих втікачів, Гончаренка, то, "за рішенням Апеляційного суду, у нього не було ніякого запобіжного заходу, на нього поклали тільки зобов'язання з'явитися тоді, коли буде наступне обрання йому запобіжного заходу у районному суді".
Читайте також: Суд прийняв резонансне рішення щодо фігуранта справи про розстріл Майдану
У той же час, Горбатюк додав, що поки не можна на 100% стверджувати, що колишні беркутівці втекли з України, для цього має бути офіційне підтвердження від Держприкордонслужби.
"На сьогоднішній день з Прикордонної служби ще не надійшли відповіді на наші запити. Але, за попередніми даними, дійсно вони перетнули кордон з Російською Федерацією", - сказав він.
Він також зазначив, що обвинувальний акт стосовно екс-беркутівців з 23 березня перебував у Печерському райсуді.
"Але з тих пір до сьогоднішнього дня судді не змогли вийти в судове засідання для того, щоб або продовжити запобіжний захід, або змінити його. Тому, звичайно, вони могли бігти куди завгодно, якщо б захотіли", - сказав Горбатюк.
На питання, чи мали право прикордонники затримати екс-беркутівців, він відповів: "Прикордонники мають право затримувати тих, хто перетинає кордон, коли є постанова на затримання і доставку особи. На сьогоднішній день Кримінальним процесуальним кодексом не передбачена можливість прикордонників затримувати, якщо є інший запобіжний захід".
"Навіть якщо вони повідомляють про те, що особа порушує свої обов'язки щодо запобіжного заходу, підстав для затримання у них немає, згідно з цим Кримінальним процесуальним кодексом. Вони фіксують і передають дані. Ми потім йдемо в суд з цими даними, переконуємо суд, що вони порушують запобіжний захід. Районний суд може заарештувати, але апеляційний їх потім все одно звільнить", - сказав Горбатюк.
Також він підкреслив, що "поки маємо таку ситуацію, коли, двічі перебуваючи під вартою, один з цих підозрюваних у подальшому звільнявся, і матеріалами справи підтверджено, що він порушував свої обов'язки після зміни запобіжного заходу, і, незважаючи на це, його все одно звільнили з-під варти".
На питання, які заходи буде вживати ГПУ у зв'язку з втечею екс-беркутівців, Горбатюк сказав: "Якщо вони на території іншої держави, то одна міра - клопотання до іншої держави про екстрадицію".
Як повідомляв ONLINE.UA, 14 квітня звільнений Апеляційним судом Києва колишній беркутівець Віталій Гончаренко і ще троє його колишніх колег опублікували відеозвернення, нібито записане у Росії.
У свою чергу, прокурор ГПУ Олександр Ковальчук заявив, що Генпрокуратура не має підтвердження щодо втечі до Росії колишніх співробітників "Беркута".