ВВС остаточно розвінчала путінську пропаганду про Boeing на Донбасі: повний текст
Категорія
Україна
Дата публікації

ВВС остаточно розвінчала путінську пропаганду про Boeing на Донбасі: повний текст

ВВС остаточно розвінчала путінську пропаганду про Boeing на Донбасі: повний текст
Джерело:  online.ua

ВВС опублікувала повну розшифровку катастрофи пасажирського Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines, яка сталася 17 липня 2014 року на Донбасі, чим остаточно розвіяла пропаганду президента Росії Володимира Путіна.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на російську службу ВВС.
Навколо будь-якої великої катастрофи чи теракту зазвичай виникає безліч конспірологічних версій. Загибель рейсу MH17 Малайзійських авіаліній - не виняток. Існують версії про винищувач, про різні ракети, випущені з різних місць. Що ж відбулося насправді?
Похмурий, холодний степ на сході України. Крижаний, пронизливий вітер. Я підійшов до простенького меморіалу, присвяченого пам'яті 298 жерт найстрашнішої за останні 20 років авіакатастрофи. Біля меморіалу - м'які іграшки. Гірке нагадування про те, що тут загинули 80 дітей.
17 липня 2014 року "Боїнг-777" Малайзійських авіаліній вилетів з Амстердама в Куала-Лумпур. У небі над східною Україною з ним сталося щось, через що він розвалився в повітрі. Всі, хто був на борту, загинули.
Ця катастрофа сталася всього через чотири місяці після загадкового зникнення іншого малайзійського лайнера.
В цей час на сході України йшли бої між підтриманими Росією ополченцями-сепаратистами і українськими урядовими силами.
Після 15 місяців роботи експертів голландська Рада з безпеки в своїй доповіді заявила, що літак був збитий зенітною ракетою з установки "Бук" російського виробництва.
Найбільш поширене припущення щодо мотивів: російські військові або проросійські сепаратисти випустили ракету, помилково вважаючи, що стріляють по українському військовому літаку.
Однак Росія і повстанці в Донбасі з самого початку повели відчайдушну боротьбу проти цієї "західної" версії.


Експерти більше року ретельно збирали посічений фюзеляж "Боїнга"
Через чотири дні після катастрофи високопоставлені російські військові звинуватили владу України в тому, що вони навмисно відправили рейс MH17 маршрутом, що пролягає над зоною бойових дій.
Вони показали, що позначка, яка промайнула на радарі, за їхніми словами, була відміткою від українського Су-25, і цей Су, за їхніми словами, ніс ракети, здатні вражати ціль на відстані трьох миль (п'яти кілометрів).
Інший літак: версія номер 1
Версія про те, що "Боїнг" був збитий бойовим літаком, а не ракетою, поширилася інтернетом. Одним з тих, хто зайнявся пошуком доказів, став журналіст-фрілансер з Берліна Біллі Сікс.
Він провів в Україні чотири місяці і поговорив з понад сотнею людей в районі катастрофи лайнера. Сім з них сказали йому, що в день катастрофи вони бачили бойовий літак, а один - що він бачив навіть ракету, пущену цим літаком.
Сам Біллі думає, що "Боїнг" був збитий двома бойовими літаками: один стріляв з гармати, інший випустив ракету.


Серед пасажирів збитого над Донбасом "Боїнга" було 80 дітей
Олег Втулкін, боєць сепаратистського ополчення, був першим фотографом, які опинилися на місці катастрофи. Він запевняє, що ніякої ракети, запущеної з їх боку, не було, тому що в іншому випадку її б всі побачили.
Втулкін в той день інших літаків не бачив, а от Наталя Вороніна стверджує, що бачила.
Вона сиділа прямо під тим місцем, де розвалився в повітрі рейс MH17. Вона збирала урожай, якраз присіла відпочити і тут почула вибух. Наталя подивилася угору, побачила чорний дим і - за її описом - "два літаки, маленьких, як сріблясті іграшки", що летіли в різних напрямках.
Однак західні військові фахівці підняли на сміх російське міністерство оборони з його заявою, що "Боїнг" був збитий українською Су-25.
Нік де Ларрінага, європейський редактор військового журналу IHS Jane's Defence Weekly, каже, що це "повний абсурд". Су-25, пояснює Нік де Ларрінага, це штурмовик, призначений для того, щоб знищувати танки та іншу техніку з невеликої висоти.
Це, по суті, "літаючий танк", при цьому його кабіна не герметизована, і він не розрахований на те, щоб літати на більших висотах і збивати там інші літаки. Тим часом малайзійський "Боїнг" летів на висоті 10 кілометрів.



У небі над Донбасом загинули 80 дітей з різних країн
Російську пресу ці доводи не зупинили. Слоган телеканалу RT (Russia Today) - "Більше питань" - точно відображає тактику Кремля.
Яна Ерлашова, співробітниця телеканалу RT і автор фільму про катастрофу MH17, знайшла безліч свідків, які заявили, що бачили інші літаки.
"Я не нав'язую якісь версії, я просто розповідаю, що говорять люди", - говорить Ерлашова.
За підтримки російських повітряних сил Ерлашова поставила унікальний експеримент і показала, що Су-25 може зіпнутися на висоту в 10 кілометрів.
Однак цей броньований штурмовик може видертися на таку висоту тільки без озброєння. А якби він вистрілив на такій висоті, то зірвався б у штопор.
А крім того, як пояснює Нік де Ларрінага, Су-25 набагато повільніше "Боїнга-777", тобто він просто не зміг би його наздогнати.
О, так, ще одна деталь: Су-25 озброєний маленькими теплонавідними ракетами ближнього бою, які не розраховані на те, щоб збивати літаки на великій відстані.
Якщо цих роз'яснень недостатньо, то ось ще одне: експерти голландської Ради з безпеки встановили, що в фюзеляж "Боїнга" потрапило близько 800 вражаючих елементів. Це явно вказує на потужну ракету земля-повітря. Бойова частина ракети "Бук" важить 70 кг і набагато потужніше, ніж бойові частини ракет повітря-повітря.
Як же бути зі свідками, які говорять, що бачили інші літаки поруч з MH17 під час катастрофи?
Я говорив з людьми, які чітко бачили момент аварії "Боїнга" і так само впевнено заявляють, що не бачили ніяких інших літаків.
Крім того, ми знаємо, що "Боїнг" розвалився в повітрі на кілька великих частин, які розлетілися по різних траєкторіях. З землі вони цілком могли здатися іншими літаками.
А що робити з заявою російських військових, що на радарі промайнув інший літак? Девід Глив, який займався розслідуванням авіакатастроф, пояснює, що коли літак розвалюється в повітрі, він ще якийсь час може передавати сигнал на радари. А якщо літак втратив, наприклад, хвіст, то він може змінити напрям польоту.

Інший літак: версія номер 2
Безжурне російське телебачення дуже скоро заявило, що у нього є новий вбивчий доказ.



Чотири місяці потому після катастрофи MH17 російський Перший канал показав дивовижну супутникову фотографію
Через чотири місяці після катастрофи Перший канал показав дивовижну супутникову фотографію, на якій був уже інший літак - надзвуковий винищувач, начебто МіГ-29, причому знімок, як стверджувалося, був зроблений в той самий момент, коли цей бойовий літак випустив ракету по малайзійському "Боїнгу".
Ця версія була розвінчана одразу, як тільки продемонстровані російським каналом картинки потрапили в інтернет.
Процес викриття очолив Еліот Хіггінс, блогер з колишніх клерків, який створив сайт онлайн-розслідувань Bellingcat всього за три дні до катастрофи MH17.
Хіггінс і його добровільні помічники запідозрили, що ці картинки - підробки, складені з різних фотографій з різних сайтів. Винищувач був більше схожий на Су-27, ніж на МіГ-29, а силует "Боїнга-777" на фото виявився "вклеєний" в неправильному положенні. Пропорції теж виявилися дуже сильно порушені.
"Виходячи з відстані між камерою і землею, цей літак повинен бути шість кілометрів завдовжки, - говорить Хіггінс. - Або ж, якщо це нормальний літак, то він повинен був бути в 300 метрах від камери супутника".

Інший літак: версія номер 1 (продовження)
Незабаром з'явилася ще одна варіація версії про те, що MH17 був збитий іншим літаком.
Через п'ять місяців після катастрофи в редакцію "Комсомольської правди" прийшов "секретний свідок" і заявив, що він служив у ВПС України. Він сказав, що "Боїнг" збив Су-25, і назвав ім'я пілота - капітан Владислав Волошин.
Микола Варсегов, спеціальний кореспондент КП, каже, що, за словами цього свідка, той підвішував ракети повітря-повітря на літак Волошина 17 липня 2014 року, а повернувся літак на базу вже без ракет.
Свідок додав, що капітан після повернення був схвильований і нібито сказав: "Він (літак) виявився не в той час і не в тому місці".


Український пілот Владислав Волошин каже, що 17 липня бойових вильотів не було
Ми вирішили знайти цього пілота - і знайшли його на авіабазі, що ретельно охороняється, на півдні України. Стоячи біля свого Су-25, капітан Волошин розповів, що його глибоко образило звинувачення у вбивстві 298 осіб. Він заявив, що той свідок справді служив на базі, але все інше в його оповіданні - брехня.
Капітан Волошин, справді, був засмучений після того, як двох його товаришів збили. Але це було через шість днів після того, як збили MH17. А в той день, 17 липня, українська авіація, за словами Волошина, бойових вильотів не здійснювала.
Версія "це не "Бук"
Багато російських видань досі висловлюють сумніви, що це була ракета з установки "Бук".
Яна Ерлашова каже, що вона довго шукала свідчення запуску великої - 5,5 метра, 700 кілограмів - ракети "Бука", але нічого не знайшла. Про те ж говорить Олег Втулкін: мовляв, свідчень немає.
Однак в ті липневі дні було опубліковано кілька фотографій, відео і записів в соціальних мережах, в яких повідомлялося про пересування ракетної установки в день катастрофи з контрольованого бунтівниками Донецька на схід, углиб території сепаратистів.


Маршрут установки закінчується на краю великого поля приблизно в 25 кілометрах на південний схід від точки, де був збитий MH17, і приблизно в півтора кілометрах на схід від хутора Червоний Жовтень. Це поле потрапляє в межі району, який голландська Рада з безпеки в своїй доповіді окреслила як ймовірний район запуску ракети.
Уся ця територія перебувала під контролем сепаратистів.
Запуск ракети "Бука" супроводжується струменем вогню, що б'є в землю - і на одній фотографії, зробленій на цьому полі через кілька днів після катастрофи, відображена пляма вигорілої трави.
Але чи можна було запустити велику ракету так, щоб пуск ніхто не сфотографував?
Виявляється, через три години після катастрофи в соцмережах були опубліковані дві фотографії. На них, як стверджується, вдалині видно шлейф диму від ракети, яка збила MH17.
Стверджується, що ці фото зроблені одним місцевим жителем з багатоповерхівки в десяти кілометрах на північний захід від ймовірного місця запуску.
Деякі, в тому числі голлландскій блогер Макс ван дер Верф, який побував в тому районі, щоб перевірити справжність фото, стверджують, що це підробка.
Яна Ерлашова з RT, наприклад, заявляє, що положення проводів на знімку доводить, що фото не могло бути зроблено з балкона цього фотографа, і що з того балкона на дев'ятому поверсі взагалі не видно імовірне місце запуску.
Однак Еліот Хіггінс вважає, що дроти є саме в тому місці, де і повинні бути. Інші блогери, наприклад, Марсель ван ден Берх, який ретельно проаналізував всю відповідну інформацію, доводять, що фотографії, швидше за все, справжні.



Загалом, ми, налякавши місцевих дворняг, підняли над цією багатоповерхівкою невеликий дрон - і з'ясували, що з того балкона видно й проводи, і старий терикон, і ймовірне місце запуску ракети далеко, біля Червоного Жовтня.
Я вирушив на пошуки кого-небудь, хто бачив запуск. Пошуки привели на хутір Червоний Жовтень, в півтора кілометрах від ймовірного місця запуску.
Зараз там тихо і сонно, а в липні 2014 року бої йшли зовсім недалеко від цього села, про що нагадує застряглий в землі снаряд.
В день катастрофи MH17 Валентина Коваленко з донькою копала картоплю у себе в городі.
Вона розповідає, що почула гуркіт і, подивившись в небо, спочатку подумала, що це горить і падає літак, але тут же зрозуміла, що це не падав літак, а злітає ракета. Нічого подібного вона не бачила ні до, ні після.


Мешканка хутора Червоний Жовтень уже більше року розповідає журналістам, як бачила запуск ракети
"Це виявилася ракета, і вона полетіла за хмари. А через кілька хвилин ми почули щось схоже на вибух", - згадує Коваленко. Вона каже, що в той день не бачила ніяких літаків.
Влада США каже, що у них є секретний знімок запуску ракети "Бука", але публікувати його вони відмовляються - ймовірно, зі страху розкрити свої технічні можливості.
Колишній аналітик ЦРУ Рей Макговерн не вірить. Він вважає, що США влаштували кампанію з очорнення образу Путіна, щоб домогтися широкої підтримки санкцій проти Росії.
Версія "це український "Бук"
Чи існують американські знімки чи ні, ми не знаємо, а ось росіяни опублікували набір супутникових фотографій. І на них, як стверджують російські військові, видно українську установку "Бук" спочатку на базі, а потім, в день катастрофи 17 липня, на позиції поблизу лінії фронту, біля села Зарощенське.
Таким чином, російська сторона висунула другу основну версію - що малайзійський лайнер був збитий українським "Буком".
Однак ентузіаст онлайн-розслідувань Еліот Хіггінс стверджує, що супутникові знімки, нібито зняті 17 липня - підроблені. Російські генерали стверджують, що на їх знімку української бази ППО 17 липня "Бука" немає. Але на супутниковому знімку американської компанії Digital Globe, точно зробленому в той самий день, ракетна установка стоїть на своєму місці.
Порівняйте супутникові фото міноборони РФ і DigitalGlobe




Крім того, немає жодного свідка запуску ракети з "Бука" з району Зарощенське.
Більш того, судячи з усього, цей район на той момент не контролювався українською армією.
Російське міністерство оборони також заявило, що раніше опубліковане в інтернеті відео з "Буком", що їде, у якого не вистачає однієї ракети - це зйомка українського "Бука" на українській же території.
Але і це звинувачення з російської сторони негайно було швидко спростовано.
"Бук" на відео виглядає точно так, як той "Бук", що їхав від Донецька до Червоного Жовтня в день катастрофи. На відео ж, судячи з усього, "Бук" їде у бік російської території на наступний день.
Журналіст Біллі Сікс - той самий, який думає, що малайзійський лайнер збили два українських літаки, і який провів кілька місяців у тих місцях - дійшов висновку, що відео було знято на території, контрольованій сепаратистами.
Незабаром до лав адептів версії "це український "Бук" дещо несподівано влився виробник "Буків", російський концерн "Алмаз-Антей".
Представники концерну заявили, що, судячи з пробоїн у фюзеляжі "Боїнга", його збили ракетою, яка вже давно не стоїть на озброєнні російської армії, зате є в українській.



Путін, Бук, 2013 рік


Але незабаром після цієї заяви "Алмаз-Антея" була опублікована фотографія 2013 року, на якій президент Володимир Путін стоїть на тлі "Бука" саме з цими, "знятими з озброєння" ракетами. А в травні 2015 року установки з ними були помічені на параді в Читі.
"Алмаз-Антей" не опустив руки і видав у відповідь відразу кілька вражаючих експериментів. Він заявив, що провів натурний експеримент, підірвавши на землі ракету біля фюзеляжу літака. Він продемонстрував публіці масу обчислень, зроблених, як стверджується, на суперкомп'ютері. За результатами всього цього "Алмаз-Антей" заявив, що це була ще більш стара ракета, якої вже точно немає на озброєнні російської армії.
Експертів на Заході, з якими я поговорив, це все не вразило.



Приборна панель пускової установки "Бук"


Ігор Сутягін, військовий аналітик, співробітник британського Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень, називає всі ці викладки "ненауковими". На його думку, мета їх - "вбити істину, створити димову завісу з величезного масиву даних".


У місті Сніжне, в декількох кілометрах на південний схід від району падіння MH17, я зайшов в багатоповерхівку, величезна діра в стіні якої до сих пір нагадує про нальот українських літаків за два дні до катастрофи лайнера. Тоді тут загинули 11 мирних жителів.


У червні-липні 2014 року українські збройні сили тіснили сепаратистів на землі, а з повітря армію підтримувала українська авіація.


Ймовірно, з цієї причини ще за місяць до катастрофи малайзійського лайнера з бази з-під Курська в напрямку українського кордону вийшла велика колона 53-ї зенітно-ракетної бригади російської армії.


Ентузіасти онлайн-розслідувань з Bellingcat відновили маршрут колони просто за постингом водіїв і самих солдатів в соціальних мережах. У колоні вони помітили той самий "Бук", який бачили на сході України в день катастрофи. Частково не видний бортовий номер, пошкодження фартуха над гусеницями і інші деталі повністю збігалися.


Установка "Бук" була знята по дорозі з Донецька до ймовірного місця пуску. Фото з соцмереж


Оскільки у сепаратистів не було авіації, українській армії не була потрібна ППО. У сепаратистів ж, навпаки, з'являлися все більш ефективні засоби протиповітряної оборони. Втрати української авіації росли. За три дні до того, як був збитий "Боїнг", бунтівники збили військовий транспортник Ан-26, що летів на висоті 6,5 кілометра.


Українські військові показали мені зсередини "Бук", дислокований далеко від лінії протистояння з повстанцями. При погляді на цю кількість кнопок і індикаторів одразу стає ясно, що стріляти з цієї установки можуть тільки військові, які пройшли ґрунтовну підготовку.


Як зазначає військовий аналітик Ігор Сутягін, такі фахівці є в російській армії, але навряд чи могли знайтися серед донбаських ополченців.


Може бути, це і зіграло роль в катастрофі MH17? Служба безпеки України в зв'язку з цією катастрофою опублікувала кілька записів перехоплених телефонних переговорів. На одній записи польовий командир сепаратистів доповідає, судячи з усього, офіцеру російської розвідки, що вони збили, як вони думають, український літак.


Інформаційна війна


Що ж відбувається? Чому навколо загибелі MH17 з'явилося стільки конспірологічних версій? Притому зазвичай конспірологією захоплюються приватні особи, а тут всі версії, крім офіційної, фактично підтримуються владою однієї конкретної держави.


Один британець, який кілька років працював продюсером на російському телеканалі, досліджував питання, як Кремль пристосовує прийоми військової інформаційної боротьби до реалій цифрової епохи.


Пітер Померанцев, автор книги про Росію "Ніщо не правда, і все можливо", говорить, що президент Путін повністю контролює російські ЗМІ і вони працюють в режимі містичного культу і постійних теорій змови. Мета цього - заплутати росіян так, щоб вони залишили спроби критично осмислити всю цю інформацію, що вивалюється на них.



В полі у Червоного Жовтня, в ймовірному районі запуску ракети, знайшли пляму вигорілої трави
Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, згоден. Він додає, що і телеканали, які віщають за межами Росії, такі як Russia Today, "діють як рука Кремля і проводять його пропагандистську лінію". Мета цього, на думку Пайфера - "висунути купу різних версій, підняти хмару пилу, створити плутанину і спробувати переконати людей, що правду не говорить ніхто".
Ні МЗС Росії, ні "Алмаз-Антей" не захотіли говорити з Бі-бі-сі. Російська влада відкидає всі звинувачення в причетності до катастрофи рейса MH17. Вони звинуватили авторів голландської доповіді в упередженості і пообіцяли провести власне розслідування.
Російська влада згодна з голландцями тільки в одному пункті: в тому, що влада України несе частину відповідальності, оскільки не повністю закрила зону бойових дій для цивільної авіації, навіть коли сепаратисти стали збивати їх військові літаки на висотах набагато більших, ніж радіус ураження переносних зенітних комплексів.
Щодо всього іншого у Росії, схоже, є своя версія - або версії - істини.
Екс-прем'єр України Арсеній Яценюк дає своє пояснення, чому: "Росіяни дали зенітно-ракетну установку терористам, якими керувала Росія ж, і ті скоїли цей злочин. Вони знають, хто його скоїв, і вони бояться, що будуть притягнуті до відповідальності".
Годинний фільм про версії загибелі рейсу MH17 виходить на каналі BBC Two о 21:00 за лондонським часом 3 травня.
Нагадаємо, експерт Bellingcat Арік Толер заявив, що вдалося встановити номер зенітного ракетного комплексу "Бук".

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?