Постанову уряду про покладання спеціальних обов'язків (ПСО) на постачальників природного газу було припинено з 1 серпня 2020 року. Думки на ринку щодо такого рішення розділилися: багато представників нафтогазового сектора назвали цю подію «скасуванням газового кріпацтва» і «відкриттям газового ринку», деякі ж - виступають активно проти через надмірну монополізацію, яка може розвинутися в майбутньому, повідомляє ONLINE.UA зі посиланням на прес-службу компанії.
Де-юре закон «Про ринок природного газу» діє в Україні ще з 2015 року і споживачі з тих пір не обмежені в праві вибирати постачальника газу. Де-факто, на ринку не знаходилися багато охочих поставляти газ населенню.
Але, все ж варто відзначити, що скасування ПСО з 1 серпня 2020 стала «половинчастим» рішенням: держава скасувала обов'язок «Нафтогазу України» продавати ресурс постачальникам, але залишила за ним зобов'язання забезпечувати побутових споживачів блакитним паливом. У Міністерстві енергетики нарешті вирішили виправити цю колізію.
"Скасування урядом ПСО - це можливість для споживача вибрати кращі, в першу чергу для себе, умови на ринку. Що, безумовно, буде породжувати конкуренцію серед приватних постачальників природного газу, які в свою чергу будуть змушені вдосконалювати якість обслуговування клієнтів, робити поступки в ціновій політиці і терміни розрахунку, адже тепер їм доведеться боротися за кожного покупця. Справедливо було б надати як населенню, так і приватним трейдерам доступ до покупок газу українського видобутку. Здійснити це можливо, наприклад, через продаж на Українській Енергетичної Біржі або майданчику Prozorro. Такий підхід зрівняв би умови приватних постачальників природного газу і державного монополіста НАК "Нафтогаз України", - коментують ситуацію експерти "Газкомтрейд".
І якщо до 1 серпня постачальники могли використовувати для потреб населення газ, який видобувають державні компанії, то тепер «Нафтогаз України» залишає контроль над майже всім вітчизняним ресурсом за собою. На численні заклики учасників ринку виставити природний газ українського видобутку на біржу для чесних торгів відповідь не отримана до цих пір.
Відкриваючи ринок газу таким "половинчастим" чином, держава, замість створення конкуренції, створює суттєві преференції для однієї компанії-монополіста, що суперечить європейським Енергетичним правилами, а ті постачальники, які протягом багатьох років стабільно забезпечували громадян ресурсом, будуть змушені піти з ринку.