Представники Національного банку виступили з гучною заявою - вони офіційно повідомили, що головними причинами падіння ВВП України у II кварталі стало скорочення внутрішнього попиту через пандемію, скорочення інвестицій та зовнішньої торгівлі. За словами пресслужби НБУ, споживча поведінка українців змінилась у бік зменшення купівлі товарів та послуг не першої необхідності, а інвестиційна поведінка підприємств – у бік відтермінування бізнес-проєктів. У результаті, споживчі витрати домогосподарств скоротилися вперше з 2015 року (на 10,4% р/р). Окрім того, наголошується, що валове нагромадження основного капіталу зменшилося на 22,3% р/р. Про це інформує ONLINE.UA з посиланням на пресслужбу регулятора.
Варто звернути увагу на те, що скорочення інвестицій тривало в результаті послаблення зовнішнього та внутрішнього попиту, невизначеності законодавчого поля для окремих секторів, зокрема альтернативної енергетики, та подальшого розвитку із поширенням захворюваності.
"Фінансові результати підприємств залишалися гіршими за минулорічні, у тому числі через зростання витрат на епідеміологічний захист. Проте певну підтримку інвестиціям надавало нарощення видатків бюджету на дорожнє господарство", - йдеться в повідомленні.
Окрім того, наголошується, що обсяги експорту товарів та послуг скоротилися (на 9,0% р/р), втім значно меншими темпами, ніж імпорт. Також в НБУ звертають увагу на те, що у розрізі видів діяльності у II кварталі 2020 року погіршилися показники діяльності фактично усіх галузей економіки. Значний внесок у падіння ВВП мали пізніший старт жнив та гірша врожайність пшениці.
"Вплив цього чинника оцінено НБУ у -0.9 в.п. Разом зі слабкими показниками тваринництва це зумовило стрімке падіння доданої вартості у сільському господарстві", - додає регулятор.
Що важливо розуміти, уже в III кварталі 2020 року Нацбанк прогнозує поступове відновлення економіки. На це вплинуть не тільки м’якіші умови карантину, але й пожвавлення зовнішнього попиту й активізація внутрішнього споживання.
Раніше ONLINE.UA розповідав, хто тепер в Україні буде займатися підвищенням ефективності процесу впровадження реформ та законодавства.