Православні церкви за часів Радянського Союзу повністю контролювалися Комітетом держбезпеки. Тільки там проводилися призначення єпископів, які не могли отримати цей високий сан священика, якщо не мали контактів з КДБ.
Про те, як КДБ управляло церквою в СРСР, розповів патріарх Філарет в інтерв'ю "Радіо Свобода", передає ONLINE.UA.
"Не було жодного єпископа, який не мав би контактів з ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось із архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (з КДБ - ред.) , це означає, що він говорить неправду. Я це точно знаю", - запевнив Філарет.
Він підкреслив, що без згоди і співпраці з КДБ жоден священнослужитель не міг виконувати свої обов'язки. Тому всі призначення і вищі церковні рішення приймалися тільки на рівні КДБ.
"Указ архієрея був недійсним, якщо не мав реєстрації. ... Щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на посвяту того чи іншого єпископа і призначення того чи іншого священика", - розповів Філарет.
Патріарх додав, що співробітники КДБ вимагали від священнослужителів розкривати сувору таємницю сповіді і розповідати все, що люди говорять на сповідуванні. За словами Філарета, йому навіть одного разу загрожували розстрілом після того, як він відмовився доносити на людей.
"Я сказав: ні, священик повинен зберігати таємницю сповіді. Тоді він виймає пістолет, кладе на стіл і каже: ми можемо вас розстріляти. Я йому на це сказав: можете розстріляти мене, але для мене не має значення, помру я зараз, якщо ви мене розстріляєте, або я доживу до глибокої старості, но виконувати ці ваші умови не буду", - розповів Філарет.
Крім того, як КДБ управляло церквою за часів СРСР, найсвятіший Філарет зізнався, що мав на меті створити єдину в Україні православну церкву заради того, щоб припинити вплив на неї зовнішніх сил, які добивалися того, щоб Україна припинила своє існування як держава і увійшла до складу російської імперії, так званого "русского мира". Також Філарет розповів, як проходило голосування на Об'єднавчому соборі, де проголосили створення Православної церкви України, і чому своїм наступником вибрав Епіфанія.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що патріарх Філарет спростував резонансні заяви митрополита Луцького і Волинського Михаїла про шантаж під час обрання предстоятеля нової Православної церкви України. За його словами митрополита Михайла не шантажували, а "вмовляли" зняти свою кандидатуру.