У суботу, 28 листопада, в Україні вшановують День пам'яті мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років - українці традиційно запалюють у своїх будинках свічки пам'яті, згадуючи наслідки сталінського терору, масштаби якого стали відомі тільки після відтворення незалежності України. Траурний день в цьому році проходить в умовах карантину, але вшанувати пам'ять жертв геноциду можна в домашніх умовах. У Загальнонаціональну хвилину мовчання о 16:00 за київським часом запаліть символічну Свічку Пам'яті у вікнах своїх будинків - вона стане проявом нашої пам'яті і віри в майбутнє. В рамках жалобних заходів вже взяли участь президент Володимир Зеленський разом з дружиною Оленою Зеленської. Вони встановили біля пам'ятного знака на Михайлівській площі в Києві композиції з пшеничних колосків та калини і вклонилися пам'яті жертв Голодомору. Після цього перші особи країни звернулися до українців і закликали приєднатися до пам'ятної акції всіх громадян країни, щоб зігріти своїм теплом душі невинних жертв голодоморів, передає ONLINE.UА.
Українська влада нагадала українцям, що Україна тричі проходила через жахи голодоморів і нашим обов'язком є зберегти пам'ять про їх жертви і не допустити повторення подібної трагедії. Президент також повідомив, що вже розпорядився профінансувати проект Національного музею Голодомору-геноциду, який дуже важливий для історії і майбутнього України. За його словами, питання буде вирішене вже 30 листопада.
"Кажуть, час лікує. Але не в цьому випадку. Роки, десятиліття і навіть століття не зможуть залікувати ті рани в серці України. Чи можливо, щоб в країні з родючою землею і працьовиті людьми від голоду померли мільйони?! Від штучного голоду, умисного знищення українського народу. Ми не можемо нічого виправити. Але можемо пам'ятати. І ніколи не дозволити цьому жаху повторитися ", - звернулася до українців перша леді країни.
Звернувся до українців і спікер парламенту Дмитро Разумков. Він підкреслив, що є тисячі архівних документів, що підтверджують страшні події тих часів і неймовірні масштаби трагедії.
"Історії тих, хто пережив голод, - настільки страшні, які не вкладаються в голові. Але саме вони допомагають нам зрозуміти біль, через який довелося пройти мільйонам українських родин", - додав Разумков.
Нагадаємо, в 2020 році пройшло 87 років з періодуГолодомору - злочину, організованого сталінським тоталітарним режимом, який визнаний геноцидом українського народу. Число людських втрат досі залишається під питанням. За оцінками експертів, в період масового штучного голоду убитих було понад 7 мільйонів чоловік в УРСР і 3 мільйони українців в інших регіонах СРСР. Крім того, за даними дослідників, в пікові місяці Голодомору кожну хвилину в Україні вмирали 26 людей, щогодини - майже 1,5 тисячі українців, щодоби - 34560 осіб. Більш того, по 10 років в таборах отримували люди, які хотіли зберегти для історії пам'ять про Голодомор - таким чином сталінський режим намагався приховати масштаб геноциду.
До розвалу СРСР причини Голодомору ніколи не розслідувалися, тема цієї трагедії десятиліттями залишалася під забороною, і ніхто з чиновників не поніс покарання за організацію штучного голоду в Україні, в результаті якого померли мученицькою смертю мільйони людей. Але геноцид продовжує впливати і на нові покоління українців.
Раніше ONLINE.UА публікував моторошні історії українців, яким вдалося вижити в період Голодомору.