Український лідер Володимир Зеленський неприємно здивований і розчарований рішенням американського лідера Джо Байдена відмовитися від санкцій проти російського газопроводу Північний потік-2, який є серйозною загрозою національній безпеці України.
Джерело: Axios
Зеленський зізнався, що щиро вірив в те, що Байден і його команда до останнього будуть підтримувати Україну в питанні Північного потоку-2. За його словами, його більше розчарувало навіть не саме рішення Байдена не перешкоджати закінченню будівництва газопроводу, а те, що особисто він дізнався про це з преси, хоча відносини між стратегічними партнерами повинні бути прямими.
"Я щиро вважав, що, коли справа стосувалася "Північного потоку - 2", США були останнім оплотом. Саме тому ми були дуже неприємно здивовані. Крім самого рішення другим сюрпризом став той факт, що я дізнався про нього з преси", - підкреслив Зеленський.
Український президент визнав, що те, що трапилося, знизило впевненість Києва в підтримці з боку Вашингтона. Але Зеленський все ж переконаний, що Байден "безумовно може бути прагматичним, змістовним і досить розумним у відносинах з Російською Федерацією". Зеленський сподівається на те, що Байден все ж зупинить трубопровід.
"Врешті-решт, я все ще вірю, що Байден - це Джордан в політиці", - сказав Зеленський.
Він нагадав, як баскетболіст Майкл Джордан заколисував суперників "помилковим відчуттям перемоги", а потім "забирав перемогу в останню хвилину". Український лідер не приховує, що сподівається на такі ж кроки Байдена.
"Якщо це не так, буде дуже шкода не тільки для мене. Буде відчуття, що в цих умовах у Росії буде відмінний шанс переважати над Сполученими Штатами", - підсумував Зеленський.
Держдеп відповів на претензії Зеленського до Байдена
У Держдепі США вже прокоментували претензії Зеленського до Байдена. Там запевнили, що Держдепартамент регулярно взаємодіяв з українськими офіційними особами з приводу Північного потоку - 2. В відомстві уточнили, що про передачу останнього звіту Конгресу Держдепартамент повідомив посла України у Вашингтоні та високопоставлених чиновників в Києві, в тому числі главу адміністрації президента про зміст документа.
У дипвідомстві також запевнили, що адміністрація Байдена має намір продовжувати консультації з Україною і "продовжувати чинити тиск на Німеччину з метою усунення ризиків, які "Північний потік - 2" представляє для України і європейської енергетичної безпеки".
Путін розраховує запустити Північний потік-2 за два місяці
Напередодні Путін заявив про завершення укладання першої нитки Північного потоку-2. За його словами, друга буде завершена за 1,5-2 місяці - залишилося докласти нібито всього 50 км труб.
При цьому російський президент вже почав шантажувати Україну. Каже, що Росія могла б прокачувати більше газу через Україну, але ці обсяги залежать виключно від поступливості Києва, в тому числі в питанні Донбасу і Криму.
Коротко про будівництво Північного потоку 2
Газопровід Північний потік — 2, по якому Путін планує щорічно постачати 55 млрд кубометрів газу з Росії до Німеччини, побудували вже майже повністю.
США поки призупинили санкційний тиск на Північний потік-2. Україна сподівається на допомогу Вашингтона — Київ підготував для США список компаній, які будують газопровід, і розраховує, що стосовно них будуть введені санкції.
Після звернення Ради команда Байдена включила в список санкцій низку російських судів і компанії, пов’язані з будівництвом Північного потоку-2, які, втім, не заважають Росії добудовувати трубопровід.
Конгресмени США закликають Байдена повернутися в реальність — вимагають негайних санкцій проти Північного потоку-2.
Тим часом в Росії вже запускають об’єкти "Північного потоку-2" в Ленінградській області в тестовому режимі. Їх підготують до пуску газу в ФРН.