Чеський журналіст із Праги Онджей Соукуп
розповів про те, чому йому відмовили у в'їзді в Росію, а також про свою поїздку на звільнений Донбас півтора роки тому і про життя жителів сходу після псевдореферендуму в 2014 році.
Про це він розповів в інтерв'ю ONLINE.UA.
«В кінці липня я збирався до Москви, і в перший раз в житті не отримав журналістську візу. Був в повному шоці - я адже в Росії прожив більше семи років, навчався в Москві в кінці 80-х, працював власкором чеської газети, дружина у мене - росіянка, зараз вона там, у бабусі в Іванівській області. Я збирався поїхати в Москву попрацювати, а потім поїхати до родини... Все накрилося, досі перебуваю в подиві - що ж все-таки сталося?», - розповів Соукуп.
«Росія, як будь-яка держава, не зобов'язана пояснювати, чому відмовлено у візі, але неофіційно я чув, що це можлива реакція на те, що Чехія цієї весни не продовжила візи двом російським журналістам. Також неофіційно чув, що це рішення приймалося не в МЗС Росії. І ось, поки я в такому підвішеному стані, вирішив з'їздити в Україну, подивитися, що тут діється», - продовжив журналіст.
«Півтора роки тому я був в Слов'янську. І мене цікавило - що ж все-таки відбулося за ці півтора року, цікавила і ситуація з біженцями, і в цілому - українська влада справляється, не справляється з тим, що там відбувається? Хотілося розібратися з військовим загостренням останніх місяців. Я мало там пробув, але, на мій погляд, положення там стабілізувалося, люди намагаються налагоджувати нормальне життя», - продовжив журналіст.
«Я багато спілкувався з підприємцями, які переїхали з Донецька, Горлівки, налагоджують свій бізнес. Люди, які в серпні 2014 го втекли з Донецька, прожили рік у Львові, долучились до місцевої "релігії" - до кави. І ось вони навесні переїхали в Слов'янськ і відкрили кафе, яке б і у Львові не пропало - варять дванадцять видів кави. Чудове місце. І мені подобаються такі історії успіху - навіть в цій вкрай трагічній ситуації», - розповів Соукуп.
«Або ось я їздив в село Крива Лука, це під Святогірськом, там заповідник, дуже красиві місця. І там підприємниця Яна Синиця розвиває екологічний туризм. Це було дуже цікаве спілкування - у неї до війни було турагентство в Донецьку, вона займалася внутрішніми поїздками, возила людей на Західну Україну, в Крим і Донбас. І їй це подобалося, було цікавіше, ніж, наприклад, продавати путівки в Туреччину. У цьому вона бачила місію - показувати, як Україна красива, щоб люди це знали, і було менше проблем», - продовжив журналіст.
«І вона була в повному шоці, коли в травні 2014 року відбувся цей умовний "референдум" про незалежність Донбасу. Яна впала в депресію, вона думала: я чотири роки возила людей по Україні, знайомила їх, щоб разом веселитися: танцювати, випивати, природно, їсти! А тепер виявилося, що існує значна кількість людей, які вважають, що вони страждали під Україною. І ось вона переїхала в це село, Криву Луку, у неї там дача. І розгорнула активність - розвиває туризм, піднімає громаду. І в ній стільки енергії, що я вірю - у неї може вийти навіть в цій, не в образу буде сказано, глушині», - розповів Соукуп.
Більше