У четвер, 3 жовтня, в Україні відзначають православне свято - день Євстафія Римського (Астафія вітряка), в Німеччині - День єдності, в Південній Кореї - День заснування держави. Яке сьогодні народне свято відзначають українці, що цікавого відбулося в історії в цей день? ONLINE.UA розповідає про прикмети цього дня і що не можна робити 3 жовтня.
3 жовтня: яке свято сьогодні в Україні і світі
Щорічно 3 жовтня відзначають Всесвітній день тверезості і боротьби з алкоголізмом. Дата ця не є офіційним святом, тому що не було заснована жодної з міжнародних організацій. Але медики і соціальні працівники по всьому світу б'ють на сполох і закликають людство звернути увагу на проблему алкоголізму і його наслідки. День трезвоості і боротьби з алкоголізмом проводять 3 жовтня не випадково. Його приурочили до дня народження Джона Фінча - громадського діяча США кінця 19 століття, який боровся з пияцтвом. Все своє життя ця людина присвятила просвіті населення на тему шкоди алкоголю і боротьби з алкоголізмом.
3 жовтня в Німеччині відзначають День єдності. Це свято належить до державних з 1990 року - в цей день офіційно возз'єдналися Західна і Східна Німеччини. Одночасно з об'єднанням цей день проголошений офіційним національним святом і державним вихідним днем, при цьому скасовано національне свято колишньої ФРН - 17 червня.
3 жовтня - День утворення Республіки Корея. Це одне з 5 національних свят, встановлених Законом про національні святкові дні в 1949 році. Свято встановлене на честь утворення першої держави корейської нації в 2333 році до нашої ери легендарним королем-богом Тангун Вангомом. Цей день - офіційний вихідний в країні, день, коли піднімають державний прапор.
Народне свято 3 жовтня
3 жовтня православні християни вшановують пам'ять святого Євстафія Римського - мученика, який раніше був воєначальником при імператорі Титі тп імператора Траяні. У народному календарі це свято називається Астафій вітряк, Астаф'єв день або свято мельника.
У цей день наші пращури намагалися провітрити весь одяг на вулиці, а дем обкурювали звіробоєм, полином і ялівцем, щоб захистити його від нечистих сил. В Астаф'єв день належало вимити всі вікна і дзеркала в будинку святою водою.
Головна традиція на Астафія вітряка - засолювання капусти на зиму. Саме в цей день починали рубати качани. Наші предки спеціально залишали капусту на грядках до 3 жовтня, тому що зачеплена нічними заморозками капуста набувала особливого смаку.
Історичні події в Україні
У 1812 році 3 жовтня в Криму закладено Нікітський ботанічний сад - найкрасивіший парк на півострові. Він знаходиться недалеко від Ялти, біля старого грецького села Нікита, названого так на честь богині перемоги Ніки. У колекціях ботанічного саду, який займає цілих 1000 гектарів, налічується близько 30 тисяч видів, сортів і гібридів рослин. Щороку понад 700 тисяч туристів приїжджають сюди з багатьох країн, щоб вивчати рослини або просто погуляти по дивно красивим алеях саду, милуючись чудовою різноманітністю флори.
Також 3 жовтня 1973 року в Києві було відкрито пам'ятник українській поетесі Лесі Українці. Вона писала в найрізноманітніших жанрах: поезії, ліриці, епосі, драмі, прозі, публіцистиці, працювала в області фольклористики, брала активну участь в українському національному русі. За результатами опитувань сучасні українці називають Лею Українку одною з найвидатніших співвітчизників, поряд з Тарасом Шевченком і Богданом Хмельницьким.
Що не можна робити 3 жовтня
В Астаф'єв день після миття рук не можна струшувати воду, щоб не наплодити чортів. Не можна, щоб за обіднім столом сиділо 13 чоловік. Як і інші повір'я, пов'язані з числом 13, переносить нас до біблійного сюжету таємної вечері, де тринадцятою людиною був Іуда.
В цілому в цей день пов'язаний з обманами. Тому не варто проводити важливі зустрічі, з'ясовувати стосунки, дарувати і приймати подарунки.
Прикмети 3 жовтня
Північний вітер 3 жовтня - холода скоро настануть, південний - зима буде пізньою.
Західний вітер віщує мокру погоду і опади, а східний - буде сухо і сонячно.
Павутина 3 жовтня літає - осінь буде теплою, а зима настане нескоро.
Багато шишок на нижніх гілках їли з'являється - до ранніх морозів.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в жовтні 2019 року Україна переходить на зимовий час. Годинники переводимо в ніч на 27 жовтня на годину назад.