Бізнес-експерти нещодавно послабили свої очікування в останньому кварталі минулого року, однак, попри інфляцію, все-таки покращили прогноз курсу гривні.
Джерело: сайт НБУ
Бізнес спрогнозував, чого очікувати від курсу гривні у 2022 році
Варто звернути увагу на те, що загальний індекс ділових очікувань підприємств становив 112.1% порівняно з 114.3% у ІІІ кварталі.
Зниження очікувань насамперед спровоковане передусім більш слабкими прогнозами щодо реалізації власної продукції, інвестиційних видатків і фінансового стану підприємств.
А саме, компанії мають намір протягом 2022 року збільшувати обсяги власного виробництва. Проте значно повільніше: баланс відповідей становив 8.3% проти 21.5% у ІIІ кварталі 2021 року.
Фото — unsplash.com
Що важливо розуміти, четвертий квартал поспіль поліпшуються очікування бізнесу щодо курсу гривні.
В середньому через рік компанії прогнозують курс у 28,15 грн за долар проти 28,5 грн/дол, які прогнозували у ІІІ кварталі. При цьому 50,5% підприємств вважає, що обмінний курс не перевищить 28 грн/дол. (у ІІІ кварталі – 35.3%). Натомість погіршуються інфляційні очікування. Інфляцію компанії прогнозують на рівні 8.7%, а у попередньому кварталі очікували 7,8%. Частка опитаних підприємств, які вважають, що інфляція перевищить 7,5%, зросла на 10,6 в.п, - йдеться в повідомленні.
За словами експертів, витрати на виробництво залишаються ключовим проінфляційним чинником на переконання 79.9% респондентів. Також суттєво посилився вплив цін на світових ринках.
Окрім того, наголошується, що четвертий квартал поспіль знижується вплив курсового чинника: його підкреслили 40% респондентів проти 45.1% у попередньому опитуванні.
Керівники продовжили позитивно оцінювати поточний фінансовий стан власних підприємств: баланс відповідей становив 7.6% проти 7.0%. Оптимістичним залишається також прогноз на майбутнє, хоча баланс зменшився на 3 в.п. До 9,7%. Найвищі очікування мають підприємств торгівлі, а в енерго- та водопостачанні змін не очікують, - заявили в НБУ.
Читайте також:
Німеччина просить не відключати РФ від SWIFT у разі нападу на Україну
Економіст назвав негативні наслідки державного врегулювання цін
ОП заявив про програму фінансового лізингу на житло під 5%