Через війну проти України РФ втрачає статус експортера зброї
Категорія
Світ
Дата публікації

Через війну проти України РФ втрачає статус експортера зброї

Через війну проти України РФ втрачає статус експортера зброї
Джерело:  online.ua

Міжнародні аналітики зазначають, що через страшні втрати у війні проти України та задіяння фактично всіх ресурсів для ведення війни РФ йомовірно повністю втратить статус експортера зброї.

Джерело:  The New York Times

РФ більше не зможе продавати зброю

Низка ганебних поразок російської армії у війні проти України підірвали статус Росії, як військової держави та експортера озброєнь.

А фінансовий і експортний контроль з боку урядів США і Європи значно ускладнить для Кремля спроби презентувати себе як надійного довгострокового постачальника зброї в майбутньому.

Я не думаю, що Росія зможе оговтатися від цього як великий експортер зброї. Ненадовго, якщо взагалі коли-небудь, - зазначив політолог з Інституту досліджень Південно-Східної Азії в Сінгапурі Ян Сторі.

Наразі РФ залишається другим після США експортером озброєнь у світі.

Зараз Росія як і раніше є другим за величиною експортером озброєнь у світі після США. Найбільше ППО і бойові літаки купують Індія, Китай і Єгипет. Протягом останніх років ці продажі значно зросли, - зауважили аналітики Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Але з 2017 по 2021 рік частка Росії на світовому ринку експорту озброєнь снизилася на 5%. Експорт скоротився приблизно на чверть, в основному через падіння попиту з боку Індії та В'єтнаму.

Аналітики зауважують, що показовою є ситуація в Південно-Східній Азії, де Росія традиційно була головним постачальником зброї. Згідно з даними SIPRI, з 2017 по 2021 рік Південна Корея затьмарила РФ і забезпечувала 18% імпорту в регіоні, коли на жодного іншого експортера не припадало більше 14%. Клієнтами стали Філіппіни, Таїланд, Індонезія та інші.

Допоки війна в Україні триває, а санкції проти Росії посилюються, зростають сумніви в якості російської зброї, а також у здатності Москви виробляти сучасну зброю і надавати довгострокову підтримку клієнтам, які її купують.

У Росії просто немає технологічної бази або економіки для підтримки розробки багатьох видів нових озброєнь і компонентів, - зазначає старший аналітик SIPRI Симон Веземан.

Експерт також зазначає, що для багатьох країн Південно-Східної Азії США стають більш привабливим постачальником зброї.

Джон Парачіні, старший науковий співробітник американського аналітичного центру RAND Corporation, наголосив, що для багатьох ще одна причина не купувати російську зброю – продемонструвати нейтральну позицію щодо її вторгнення в Україну.

Попри ймовірні агресивні зусилля Росії зі збуту експортних озброєнь в Південно-Східній Азії, у них буде менше покупців, - зазначив експерт.

Аналітики вважають, що винятком може стати М'янма, влада якої скута санкціями США, що обмежують закупівлі зброї. Однак експерти висловлюють сумніви в тому, чи будуть у Кремля матеріали для виробництва зброї на експорт.

Ще одним можливим клієнтом називають В'єтнам, чий військовий арсенал десятиліттями будувався на радянському і російському зброю. Зміна постачальника може спричинити проблеми з сумісністю озброєння.

 Втім ще до повномасштабної війни в Україні В'єтнам намагався диверсифікувати свій арсенал, виробляючи власні знаряддя і бронетранспортери і закуповуючи невелику кількість зброї в Індії та Ізраїлі.

Тепер цей процес, ймовірно, прискориться, зазначив Нгуєн те Фуонг, дослідник в'єтнамських Збройних сил з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії.

За підрахунками Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, на Росію припадала майже половина основного експорту озброєнь в Африку, в основному вона поставляє зброю в Алжир, Єгипет, Судан і Анголу.

До літа санкції проти РФ підірвали здатність Кремля поповнювати запаси складних деталей, таких як системи наведення та мікрочіпи, що використовуються у високоточних боєприпасах.

Читайте також:

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?