Після більш ніж 10 років роботи на дипломатичній службі в минулому році
британська дипломат Джудіт Гоф прийняла посаду посла Великобританії в Україні.
В своєму інтерв'ю BuzzFeed News посол Великобританії Джудіт Гоф розповіла про свій досвід роботи послом, при тому, що вона є лесбіянкою, про її рішення прийняти посаду в Україні і про досягнення країни в питаннях боротьби з дискримінацією.
Приймати рішення працювати в Україні, країні, яка страждає від спрямованих проти гомосексуалів законів і настроїв, за словами Гоф, потрібно було виважено, обмірковуючи такі питання, як «чи зможе там працювати мій партнер? Чи будуть мої діти там щасливі? Чи можу я існувати в цих рамках так, щоб було зручно мені і моїй родині?»
Міністерство закордонних справ добре працює в наданні інформації про місце роботи заздалегідь, додала вона, а місцева асоціація ЛГБТ (виникла в англійській мові абревіатура для позначення лесбіянок (lesbian), геїв (gay), бісексуалів (bisexual) і трансгендерів (transgender) - Ред. ) "чудово забезпечує підтримку співробітникам".
Але що відбувається на прийомах в Україні, коли Гоф представляє свого партнера, і це жінка?
«Ти звикаєш до здивованих і оцінюючих поглядів, - каже вона. - Але я отримую їх з кількох причин. Перший раз, коли мене представляють людям, які думають, що я дружина посла. Я отримую оцінюючий погляд. Одного разу мені навіть сказали: «Але Ви ж молоді і жінка, Ви не можете бути послом». А потім, коли ти представляєш свого партнера-жінку, на тебе знову дивляться оцінююче. Але загалгом ц таких ситуаціях люди поводяться чемно».
У Джудіт Гоф і її цивільної дружини, інженера Джулії Клейс (Julia Kleiousi) є двоє дітей, 3 і 11 років. Посол сказала Buzzfeed, що не існує проблем з боку Міністерства закордонних справ Великобританії, в якому вона почала працювати з 2001 року, всього через 10 років після відкриття дипломатичних постів для ЛГБТ, що колись вважалося загрозою безпеці. «Я можу щиро сказати, що в міністерстві закордонних справ я ніколи не стикалася з дискримінацією або переслідуванням за ознакою сексуальності», - сказала вона.
Для посла-лесбіянки, яка служила в гомофобних країнах, найбільші проблеми становлять не приймаючі країни, а інші дипломати, говорить Джудіт Гоф.
До 1991 року міністерство закордонних справ вважало гомосексуалізм "вадою характеру". Вас би не взяли туди на роботу, якщо ви гей, а якби взяли і виявили це пізніше - роботу ви б втратили. Про це говорять офіційні документи і службові записки, які циркулювали в 1980-і роки і були розкриті колишнім послом Чарльзом Кроуфордом в 2010 році і виявили домінуючі настрої серед політиків, радників і співробітників.
"У мій бік були деякі досить їдкі коментарі" від дипломатів, що представляють інші країни, говорить Гоф, яка до того як стала послом Великобританії в Україні в минулому році, раніше служила в Південній Кореї і в колишній радянській республіці Грузії. Ці коментарі, сказала вона, включають в себе: "Такі як ви не повинні працювати в такій країні, як ця" і "Ви не повинні робити роботу, яку ви робите".
«Є певні складності іноді у відносинах з іншими країнами, у яких не такий же підхід до питань ЛГБТ, як у нас, - продовжила вона. - Але тоді я також отримувала коментарі, що "насправді, ви повинні бути вдома зі своїми дітьми, а не бути штатним послом".
Вона розповіла, що дає кілька відповідей: «Я тут, тому що я добре роблю свою роботу, і у мене достатньо досвіду» і «Я представляю Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії, і ми - різноманітна країна з певною системою цінностей. Тому я відображаю цю країну».
Представники приймаючих її країн, як правило, ввічливі, навіть в Україні - де
протестуючі розігнали ЛГБТ-подію в суботу
(інтерв'ю Гоф відбулося до інциденту у Львові в суботу, 19 березня - Ред.).
«Людям ЛГБТ в Україні нелегко, - каже вона. - Якщо звернути увагу на рівень насильства щодо геїв, то можна побачити досить часті напади. І досить мало чітких українських зразків для наслідування. Незрозуміло, чи зріс рівень насильства, чи кількість поданих заяв про напади».
Вона розповіла про деяких активістів ЛГБТ і про їхню відвагу, про «величезні ризики», яким вони піддаються, і про найзнаменитішого активіста Богдана Глобі, чиє звернення до українського парламенту в 2013 році з питання прав ЛГБТ-спільноти та необхідності антидискримінаційних законів було першим в такому роді.
Глоба звернувся до кілька збентежених політиків із політичних і прагматичних міркувань, але також і в якості особистого прохання. Він описав життя підлітка-гея в Україні. «З мене знущалися і ображали в школі, - сказав він. - Мене били і переслідували старші хлопці. Я був вигнаний зі своєї родини, тому що мої батьки думали, що я хворий. Я знайшов в собі сили і мужність, щоб пройти через це, і сьогодні я використовую будь-яку можливість, щоб відкрито і чесно говорити про це».
«Богдан зробив дуже багато, - сказала Гоф. - Будучи геєм, він стояв там і звертався до парламенту - це було фантастично".
У минулому році Глоба на зустрічі СНІД-фонду Елтона Джона сказав BuzzFeed News, що російська анексія Криму великою мірою пов'язана з ростом числа нападів в Україні, спрямованих проти геїв. Він показав відео, нападу хуліганів на гей-клуб, а також відео про те, що виявилося підробкою гей-параду, з акторами, що несуть райдужні прапори і прапори Євросоюзу. За його словами, це була постановка, зрежисована Росією, щоб зв'язати права геїв з ЄС у свідомості українців - спроба викликати протиєвропейські настрої, через гомофобію.
Але Гоф не втягується в здогади про відповідальність за це.
«Дуже важко віднести гомофобію до будь-якої конкретної сили або окремої особи, - каже вона. - Я думаю, що точно можна сказати, що там були ті, хто політизував права ЛГБТ, в якості причини для України не мати більш тісних відносин з Європою».
Британський уряд, тим часом, пообіцяв просувати права ЛГБТ за кордоном. Але що робиться для подальшого просування таких прав в Україні?
«Ми ведемо переговори з цілої низки питань, але потрібно дивитися реалістично, - говорить Гоф. - Коли ти працюєш в країні, яка зіткнулася в військовим конфліктом і економічною кризою, і у якій 2,5 млн внутрішньо переміщених осіб, обговорення в основному ведуться з цих питань. Є безліч розмов про права людини в усьому цьому. Дипломатія має багато форм. Деякі з найбільш ефективних дипломатичних кроків, які ми робимо, - це скромні переговори і тиха підтримка. Є конференції, які ми підтримуємо в Україні; є активісти, яких ми також підтримуємо в Україні».
Також є обнадійливі ознаки змін. В кінці минулого року український
парламент ухвалив закон, що забороняє дискримінацію на робочих місцях
, в тому числі і за ознакою сексуальної орієнтації - те, чого так домагався Богдан Глоба. Обговорення законопроекту, нагадує Гоф, викликало "величезну дискусію", якої ніколи раніше не було в суспільстві в цілому. А серед молодих людей в соціальних мережах, картина відносин складається все більш змішана, як в Україні, так і в Росії. Гоф згадує недавній російськомовний тренд # ГеіНеЛюді, який як вона каже, в значній мірі був підхоплений людьми, що насміхаються над цими словами.
Гоф активно користується Twitter, сама в ньому робить записи і говорить, що часто піддається знущанням з боку тролів.
«Деякі з них досить агресивні, - каже вона, але вони не гомофобні. «Я підозрюю, що це інтерв'ю може привести до цілого ряду подібних дій», - додала вона.
Можливість писати про права людини і відстоювати ЛГБТ-активістів у Джудіт Гоф, посла-відкритої лесбіянки з цивільним партнером і двома дітьми, це не просто екстраординарно, але, звичайно ж, стало можливо тільки за останні два десятиліття, резюмує видання.