Генеральний директор Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон звернув увагу на те, що Україна та Польща мають декілька потужних інструметів у вигляді можливостей використання газотранспортних систем обох країн, які можуть вплинути на монопольне становище "Газпрому" на ринку Європи, зокрема – Східної.
Джерело: пресслужба ОГТС
Україна та Польща можуть похитнути монополію "Газпрому" у Європі
За словами Сергія Макогона, однією з таких можливостей є зберігання газу з LNG-терміналу на березі Балтійського моря (м. Свіноуйсьце) в українських ПСГ. Це може допомогти Польщі балансувати їхню енергосистему під час пікових навантажень, кажуть в ОГТСУ.
Окрім того, наголошується, що Польща крім LNG-терміналу будує ще й так звану "Балтійську трубу". Як уже згадувалося раніше, вона з’єднує Польщу з родовищами газу в Північному морі.
"Крім того, вже збудований інтерконектор з Балтійськими країнами і можна отримувати газ з LNG-терміналу у Клайпеді (Литва). Також збудований інтерконектор зі Словаччиною. Тому є велика кількість різних варіантів співпраці між нашими країнами", – підкреслив український чиновник.
За його словами, для того, аби технічно можна було постачати газ з півночі Польщі на південь до кордону з Україною, вкрай важливо зробити реконструкцію компресорної станції та добудувати невеликий газогін у Польщі.
Як стверджує Сергій Макогон, можливість Польщі отримувати газ із Норвегії, США, Катару та інших країн сприятиме встановленню справжньої ринкової ціни на газ в Європі.
"Це вже довів досвід Балтійських країн. Коли вони побудували свій LNG-термінал у Клайпеді, "Газпром" був змушений значно зменшити ціну на газ", – каже експерт.
Він також звернув увагу на те,що ппроєкт такої співпраці між Польщею та Україною не потребує великих коштів, а лише політичної волі обох країн.
"І така на сьогодні існує", – підсував посадовець.
Коротко про будівництво "Північного потоку-2"
Будівницто скандального російського газогону "Північний потік-2" перебуває на фінальному етапі, одна потужні санкції США блокують продовження процесу та змушують компанії масово покидати цей проєкт.
Після цього команда лідерки ФРН Ангели Меркель запропонувала новій адміністрації США Джо Байдена посилити свою підтримку України, щоб РФ змогла завершити проєкт "Північний потік-2" без нових санкцій офіційного Вашингтону.
А Європа офіційно вирішила відмовитися від російського газопроводу "Північний потік-2", по якому Москва планує постачати газ до країн ЄС в обхід України. Однак Брюссель стверджує, що буде змушений змиритися з існуванням цього об’єкта.
21 липня США та Німеччина оголосили, що офіційно домовились про завершення будівництва російського газопроводу "Північний потік-2", опублікувавши спільну декларацію з обіцянками Україні.