Гроші на автомобільні дороги в Україні витрачають у 2-2,5 рази менш ефективно, ніж в сусідній Словаччині. Про це свідчить дослідження, проведене Центром економічної стратегії (ЦЕС), повідомляє ONLINE.UA.
Однією з головних причин неефективності, як вважають експерти, є політичний розподіл грошей, які виділяються на будівництво доріг.
«По-перше, кількість грошей, які витрачаються на ремонт доріг, не співвідноситься з інтенсивністю використання дороги. По-друге, конкуренція на тендерах на підрядні роботи штучно обмежується, навіть не дивлячись на використання Prozorro. Це відбувається через виключення учасників за формальними критеріями», – пояснюють в ЦЕС.
В Україні в тендері на будівництво дороги беруть участь в середньому 2 учасники. В той же час у Словаччині між собою конкурують 4-5 учасників.
Ще однією причиною поганих доріг є короткий термін планування. В Україні поширена практика планувати на 5 років, тоді як в Словаччині – мінімум на 20, стверджують експерти.
До того ж навіть при наявності достатнього фінансування, українські будівельники часто запізнюються з виконанням проектної документації. Іноді це призводить до того, що роботи виконуються у встановлений термін.
Лише цього року Укравтодор планував здійснити ремонт від 1500 до 1800 кілометрів доріг. Однак станом до кінця липня державна агенція виконало тільки 50% робіт від запланованих на цей період.
Нагадаємо, що у Катарі почали фарбувати дороги у голубий колір. Завдяки цьому рішенню в цій країні борються з надмірно високою температурою поверхні автодоріг.