У Європейському Союзі привітали заяви про ймовірність врегулювання нової війни за Нагірний Карабах через Мінську групу ОБСЄ. Співдружність готова надавати масштабну підтримку для припинення боїв. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на заяву речника Єврокомісії Петера Стано.
За його словами, саме на Мінську групу покладається у цьому питанні європейська сторона станом на початок жовтня.
"Загалом високий представник завжди готовий їхати туди, де необхідна його присутність. Але ЄС в першу чергу підтримує діяльність Мінської групи ОБСЄ, тому що це міжнародно створена і визнана платформа для питання Нагорного Карабаху", - пояснив речник.
Стано підкреслив, упродовж останніх кількох днів високий представник ЄС Жозеп Боррель відзначився серією телефонних переговорів з міністрами закордонних справ Вірменії, Азербайджану, Туреччини й Росії.
"Ця ескалація дуже турбує через ризики, які ця ситуація становить для регіональної стабільності. ЄС дуже чітко на всіх рівнях заявив, що бойові дії необхідно припинити негайно й обидві сторони мають повернутися до переговорів без будь-яких передумов", - додав представник ЄК.
Мінська група ОБСЄ — це створений у 1992 році підрозділ. Його співголовами виступають США, Франція, Росія. Також у його складі — Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Італія, Німеччина, Туреччина, Фінляндія, Швеція.
Нагадаємо, Нагірний Карабах — азербайджанський регіон, конфлікт за контроль над яким назрів у 1980-х роках та став фактично міжетнічним. Вірменська РСР хотіла підпорядкування собі цього регіону й виправдовувала це значною кількістю місцевих вірмен.
Вже у 1990, коли внутрішня криза в СРСР досягала свого піку, азербайджанські та вірменські сили обмінялися першими ударами на спільному кордоні. Наступного року на території Нагірного Карабаху оголосили "республіку", яку миттєво підтримав на всіх рівнях Єреван, зокрема й на воєнному.
Повномасштабна війна тривала до травня 1994 року, конфлікт з того залишався замороженим — за винятком кількох інцидентів у різні роки. Баку вважає Карабах окупованою територією, а Вірменію — агресором.
Як повідомляв ONLINE.UA, офіційний Єреван наполягає на використанні Туреччиною військової авіації в Нагірному Карабасі. Вірменський уряд несподівано адресував питання про відповідальність за це владі Сполучених Штатів.