На Угоді про асоціацію Україна-ЄС буде поставлено хрест, якщо уряд Нідерландів звернеться до парламенту з пропозицією про відмову Нідерландів ратифікувати Угоду, а голландський законодавчий орган за нього проголосує.
Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на статтю журналістки Тетяни Силіної для Дзеркала тижня.
Як зазначає автор статті, ймовірність того, що уряд Нідерландів все ж внесе в парламент пропозицію про відмову ратифікувати Угоду про асоціацію Україна-ЄС, досить велика. Ухвалення голландським парламентом даної пропозиції означає, що Угода працювати не буде.
Крім того, припинить свою дію і так зване тимчасове застосування СА, введене на період ратифікації, (поки всі 28 країн не приймуть рішення щодо ратифікації документа). Таким чином, в разі негативного рішення Нідерландів, які останніми висловлюють свою волю, зона вільної торгівлі Україна-ЄС припинить існування, а також завершиться реалізація і секторальної частини Угоди.
За інформацією джерел видання в українському уряді, у Нідерландів є три основні "стурбованості" з українського питання. По-перше, голландці, як показали підсумки референдуму, і як сигналізує сьогодні Гаага, переживають, що Угода може стати першою сходинкою на шляху України до членства в Євросоюзі. Автор пише, що ці переживання надумані, оскільки головним розчаруванням українців в Угоді була якраз відсутність європейської перспективи в преамбулі документа.
По-друге, голландців турбує співпраця ЄС з Україною в оборонній сфері. У Нідерландах вважають, що питання безпеки - це прерогатива НАТО, а не ЄС. Автор називає цю "стурбованість" теж надуманою, оскільки "оборонна" частина Угоди - досить слабка і ні до чого серйозного ЄС не зобов'язує.
"А наскільки Євросоюз "готовий" допомагати Україні в оборонній сфері, демонструє російсько-український конфлікт і неготовність ЄС розгорнути не тільки військову, але навіть громадянську місію на Сході України", - пише Силіна.
По-третє, жителі Нідерландів турбуються, що завдяки Угоді Україна може отримати прямий доступ до фінансів Євросоюзу. Але так, як Україна не є кандидатом на вступ до ЄС і угода жодною мірою їй цей статус не гарантує, то і доступ до фондів ЄС Київ автоматично отримати не може. Автор зазначає, що скромні суми, які виділяє ЄС Україні, не йдуть ні в яке порівняння ні з обсягами фінансування країн-кандидатів, ні з допомогою, що надається ЄС, наприклад, Греції.
Крім того, громадяни Нідерландів переконані, що Угода дасть можливість українцям вільно пересуватися Європою (і, головне, по Голландії) з метою працевлаштування. Стурбованість жителів Нідерландів також викликають і добре відомі європейцям українські проблеми з верховенством права і корупцією. Силіна нагадує, що Угода про асоціацію не має ніякого відношення до підготовлюваного безвізового режиму (це зовсім інший переговорний процес), а безвізовий режим, в свою чергу, не дає права на працевлаштування і буде введений лише для короткострокових поїздок українських громадян до Європи в туристичних, ділових, сімейних та інших цілях.
Як повідомляв ONLINE.UA, віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що в Угоді про асоціацію України з ЄС може з'явитися "особлива позиція" для Нідерландів, що відмовляються ратифікувати Угоду, при цьому заступник глави Адміністрації президента Петра Порошенко Костянтин Єлісєєв підкреслив, що ніякі зміни в текст документа вноситися не будуть.
- Категорія
- Політика
- Дата публікації