Євросоюз і США за підсумками саміту домовилися підтримувати реформи України та рішуче відповідати на шкідливу діяльність Росії, але залишити відкритими канали зв'язку і можливості для вибіркової співпраці з РФ в сферах, що становлять спільний інтерес.
Джерело: пресконференція за підсумками саміту ЄС-США
Прес-конференція після саміту ЄС-США вийшла вкрай незвичайною - вона проходила без участі американського президента Джо Байдена. Але лідери ЄС - глава Європейської ради Шарль Мішель і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен озвучили всі домовленості, які досягли з лідером Штатів.
Головними темами переговорів США і ЄС були: боротьба з пандемією і змінами клімату, торгівля і технологічне співробітництво, а також захист демократії в світі. У прийнятому комюніке на першому місці серед загроз стояла поведінка Китаю і Росії.
Про що лідери США і ЄС домовилися по Україні
ЄС і США висловили готовність підтримати програми реформ в Україні, Грузії та Молдови. Крім того, Брюссель і Вашингтон висловили рішучість "продовжувати підтримувати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність східних партнерів ЄС".
Глава ЄС Шарль Мішель на пресконференції також підкреслив, що Брюссель і Вашингтон прийшли до усвідомлення необхідності допомагати державам Східного партнерства та Західних Балкан в збереженні демократичних інститутів, щоб ті могли протидіяти тиску тоталітарних режимів.
ЄС і США затвердили план з протидії Росії
Що стосується подальших взаємин з РФ, то лідери ЄС і США сформували три основних принципи взаємин з Москвою:
припинити порушення міжнародного права, прав людини;
протистояти спробам Росії підірвати європейські демократії;
взаємодіяти з Росією в сферах, де це можливо - в охороні здоров'я, контактах між окремими громадянами.
Глава Євроради також підкреслив, що перед сьогоднішньою зустріччю президентів Джо Байдена і Володимира Путіна він передав господареві Білого дому "сигнал про єдність 27 країн Євросоюзу" щодо Росії.
"Ми єдині в принциповому підході до Росії і готові дати рішучу відповідь її повторюваним моделям негативної поведінки і шкідливої діяльності. Росія повинна докласти зусиль, щоб запобігти подальшому погіршенню відносин" - говориться в спільній заяві ЄС та США за підсумками саміту.
Читайте також: