"Академік Вернадський" - єдина українська антарктична станція, яку Велика Британія передала Україні 6 лютого 1996 року. Станцію назвали "Академік Вернадський" в честь одного із засновників і першого президента Академії наук України Володимира Вернадського, Британська Антарктична служба називала її "Фарадей". Станція розташована на острові Галіндез, в 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює постійно і є метеорологічною та географічною обсерваторією. 6 лютого 2021 року станція "Академік Вернадський" відзначає 25-річний ювілей, якому присвятив святковий дудл Google - на ньому зображена антарктична станція з українським прапором, а поруч з нею грають пінгвіни, передає ONLINE.UA.
Станції Академік Вернадський 25 років - Google дудл
Національний антарктичний науковий центр в переддень 25-річного ювілею станції "Академік Вернадський" поділився зворушливими спогадами. Вчені розповіли, що першу українську антарктичну експедицію збирали "усім миром", оскільки в кризові 90-ті роки, коли середня зарплата становила приблизно 10 доларів, основною проблемою був брак коштів. Та й британці, як кажуть в НАНЦ, залишили українським полярникам багато всього необхідного для життя в крижаній ізоляції - термобілизну, спеціальне взуття, ліки, побутову хімію, засоби гігієни, знаряддя праці, продукти та напої, верстати, телевізор, музичний центр тощо .
"Жодного вільного квадратного метра на горищах. Аварійний склад був оснащується одягом та інвентарем. Продуктів і напоїв, крім, звичайно, свіжих овочів і фруктів, вистачило б, мабуть, ще на рік", - згадує радист 1 УАЕ Роман Братчик.
Антарктичне літо 1996. Р.Братчик, В. Павлик, П. Крушеницький на о. Барселот (фото - facebook.com/AntarcticCenter)
Керівник першої української експедиції на станцію "Академік Вернадський" також розповів, що англійці не відразу вирішили передати станцію Україні і довго придивлялися до українських фахівців. На цей об'єкт претендувала ще Південна Корея, але в Британії прийняли рішення на користь України, оскільки оцінили професіоналізм українських полярників вище ніж корейців.
Важливо відзначити, що всього кілька десятків країн в світі мають постійно діючі станції в Антарктиді. На станції "Академік Вернадський" цілий рік перебувають понад 10 полярників. Зараз на станції знаходиться 26-я експедиція, яка відправилася туди в кінці січня і пробуде там до весни 2022 року.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що в Антарктиді поблизу української станції "Академік Вернадський" відколовся величезний шматок льодовика.