ВООЗ не виключає версію, що пандемія коронавіруса виникла через витік з лабораторії, тому ініціювала новий етап розслідування, що передбачає перевірку лабораторій і ринків Уханя. Китай категорічго відмовився співпрацювати з ВООЗ.
Джерело: Reuters
Заступник голови Національного комітету з охорони здоров'я Китаю Цзен Ісинь заявив, що був шокований планом ВООЗ на другий етап розслідування, в якому вказана версія, що через порушення лабораторних протоколів міг статися витік вірусу під час дослідження.
"Ми не приймемо такий план розслідування походження коронавіруса, оскільки він в деяких аспектах ігнорує здоровий глузд і кидає виклик науці", - підкреслив Цзен Ісинь.
Версію про те, що вірус спочатку був розроблений в китайській лабораторії, знову також спростували китайські вчені, які співпрацюють з ВООЗ. Епідеміологи запевняють, що в лабораторії Уханя, про яку йде мова, "ніколи не було вірусу".
У МЗС Китаю, в свою чергу, вимагають конкретних фактів і доказів про те, що стався витік коронавіруса з китайської лабораторії та спровокував пандемію. Зокрема, в китайському дипвідомстві згадали звіт американської розвідки про те, що не менше трьох вчених з китайського Інституту вірусології важко захворіли в листопаді 2019 року, до появи перших повідомлень про коронавірус.
Коронавірус може мати штучне походження - які є докази
Норвезький вірусолог Біргер Серенсен і професор лондонського Університету Святого Георгія Ангус Далгліш ще в минулому році написали статтю про штучне походження коронавіруса. На думку дослідників, шіповідний, або спайк-білок, що дозволяє коронавірусу зв'язуватися з заражаємоє кліткою, був змінений в ході експериментів, що проводилися в Китаї. Вони стверджують, що ряд з чотирьох амінокислот з позитивним зарядом міг бути внесений в структуру шиповидного білка лише штучно, що істотно збільшило здатність вірусу інфікувати клітини.
Тоді статтю норвезьких вірусологів піддали критиці. Вчені заявили, що структура шиповидного білка коронавіруса могла змінитися природним шляхом в процесі еволюції.
Нещодавно ж розвідка США оприлюднила інформацію, що три дослідники з китайського Інституту вірусології Ухань в листопаді 2019 сильно захворіли і навіть зверталися за допомогою в лікарню. У Штатах припускають, що пандемія коронавіруса почалася саме тоді, проте Пекін цей факт приховував.
Гендиректор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус поки не виключає жодної версії про походження та поширення коронавіруса. При цьому в звіті місії ВООЗ, яка провела розслідування про джерело інфекції в Ухані, найбільш імовірним називали шлях передачі вірусу від людини до тварини.
Президент США Джо Байден вирішив не чекати активних дій від ВООЗ. Він вже доручив американським розвідслужбам "подвоїти зусилля" в пошуку джерела походження COVID-19 і відзвітувати про результати протягом 90 днів.
Читайте також: