Кордон з Білоруссю, захист АЕС та підготовка до блекаутів — інтерв'ю з начальником Рівненської ОВА Віталієм Ковалем
Категорія
Україна
Дата публікації

Кордон з Білоруссю, захист АЕС та підготовка до блекаутів — інтерв'ю з начальником Рівненської ОВА Віталієм Ковалем

Кордон з Білоруссю, захист АЕС та підготовка до блекаутів — інтерв'ю з начальником Рівненської ОВА Віталієм Ковалем
Джерело:  online.ua

Прикордонна Рівненщина сконцентрувалася на обороні від початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні 229 км кордону з Білоруссю перетворені в суцільну фортецю. Про фортифікаційні споруди на кордоні, ситуацію на Рівненській АЕС та як область підготувалася до нового опалювального сезону — в ексклюзивному інтерв’ю журналістці online.ua Вікторії Бєлік розповів Віталій Коваль, начальник Рівненської ОВА.

Джерело: online.ua

На Рівненщині — 229 км кордону з Білоруссю, з них 90 км — непрохідні болота. Яка ситуація була на початку повномасштабного вторгнення Росії?

Віталій Коваль: Так, звичайно, коли тільки почалось широкомасштабне вторгнення, зміна парадигми того, що у тебе був сусід, а став потенційно ворог, дуже складно сприйнялася суспільством, особливо в прикордонних громадах, які історично були зв'язані з Білоруссю.

Тому це була перша стресова ситуація, коли ми зрозуміли, що у нас більше не сусід, а з території РБ летять ракети.

Сьогодні всі 229 км кордону перетворені в суцільну фортецю. Інженерні споруди, фортифікаційні споруди, рови, мінні поля, загородження — все це для оборони.

Декілька ліній ешелонної оборони побудовано, але ми не зупиняємось, продовжуємо нарощувати цю оборону. І сьогодні, можу сказати впевнено, що життя на прикордонні не зупинилось: підприємства працюють, люди живуть, а масового виїзду, як нам пророкували, не відбулось.

Фото — online.ua

Чи відбувалися заходи ДРГ на початку повномасштабного вторгнення з території Білорусі?

Віталій Коваль:  У нас не було проникнення організованих диверсійних груп на територію області. Були лише одиничні випадки перетини кордону, коли заходили громадяни Білорусі, громадяни інших країн — вони вже відпрацьовані.

Спроба перетину кордону була виявлена, і фактично ці люди не змогли порушити законодавство. Проникнення диверсійно-розвідувальних груп з території Білорусі не відбувалося.

Фото — online.ua

Станом на сьогодні немає ризиків заходу таких груп на територію України?

Віталій Коваль: Ризик не можна нівелювати. Краще бути готовими та перейматися цим питанням, ніж просто повторювати, що все спокійно. Ризики є, особливо усвідомлюючи, що у нас об'єкт номер один інтересу (для ворогів — ред.) це Рівненська атомна електростанція. По прямій вона знаходиться за 60 кілометрів від кордону з Білоруссю.

Ми розуміємо, що є ризик будь-яких спроб захоплення саме атомної електростанції. Тому там підвищена пильність і увага.

А яка взагалі зараз ситуація на АЕС? Адже Рівненська АЕС залишається ядерною мішенню для росіян

Віталій Коваль: На АЕС ситуація стабільна, працюємо в штатному режимі. Час від часу блоки виходять на планове попередження роботи, але стабільна генерація відбувається. Стосовно захисту — побудовані лінії оборони. Місто Вараш —  це місто-супутник Рівненської АЕС  розбите на сектори. Уже визначено, хто відповідає за оборону самого міста.

Лінії оборони від атомної електростанції до самого кордону також визначені. Є посилення: і Нацгвардія, і ЗСУ, і постійні складові Сил оборони – це МВС, Служба безпеки України. Вони там проводять навчання.

Фото — online.ua

Я нагадаю, що територія Рівненщини – це суцільні болота та ліси, які непрохідні на півночі. Є фактично декілька доріг ймовірної загрози. Вони знаходяться під особливим контролем ЗСУ та підготовлені до зустрічі з ворогом, тому це точно дорога в один кінець.

Хто б не наважився йти з боку Білорусі на територію України через Рівненську область — про це пошкодує.

Якщо ворог продовжить масовано обстрілювати критичну інфраструктуру, як це було торік, наскільки область готова до цього?

Віталій Коваль:  Цьогоріч ми точно більше готові до осінньо-зимового періоду, ніж минулого року, з точки зору захисту об'єктів критичної інфраструктури. Зроблені висновки, зрозумілий почерк дій ворога, відомо, які загрози основні.

Наше завдання – захистити енергетичну інфраструктуру. Тому що це дуже важливе питання —  саме виведення з ладу потужностей передачі. Генерація у нас є, атомна електростанція генерує, а ось передача, саме підстанції на 330 кВ, які передають в іншій області – це наше завдання номер один. Ворог по них цілив, і ми розуміємо, як він діє.

Фото — online.ua

На сьогодні рівень готовності оцінюється у 76%, включно з об'єктами соціальної інфраструктури. Не бачимо загроз, які можуть призвести до зриву опалювального сезону з точки зору готовності, ремонтних робіт, запасу палива. З цим все гаразд. Питанням опікується і Кабінет міністрів, і Офіс президента. Тому точно пройдемо спокійно, ми готові.

Загроза номер один – це непередбачуваність і наслідки ракетних ударів, які можуть бути.

Що є питанням номер один для області чи найкритичнішим моментом, над яким ви працюєте зараз з вашою командою?

Віталій Коваль:  Питання номер один – це оборона, готовність дати відсіч у будь-який момент і будь-якому ворогу. Тому приділяємо увагу формуванню такої спроможності.

Це оборонний бюджет, який, нагадаю, прийнятий в нашій області. 52 громади виділили кошти в обласний бюджет саме зі спрямуванням на оборону.

Фото — online.ua

І з цих оборонних коштів є можливість якраз формувати лінію оборони на півночі області. Тому що північні громади —  в нас їх 6 прикордонних —  вони менш спроможні фінансово забезпечити той величезний масштаб робіт зі зведення фортифікаційних споруд. Тут робота триває.

Пріоритет №1 – це оборона, пріоритет №2 – зберегти темп і розвиток економіки. Ми розуміємо, що на наших плечах економічний фронт. І ми працюємо сьогодні й за Рівненщину, і за інші області, яким набагато важче, особливо прифронтові.

Це перша частина великого інтерв’ю з начальником Рівненської ОВА Віталієм Ковалем. Друга частина буде незабаром доступна на online.ua.

За посиланнями нижче підпишіться на нас в ютубі, фейсбуці та телеграм, щоб не пропустити нові ексклюзивні матеріали.

YouTube  | Facebook| TG

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм