Литва, Латвія і Естонія вперше повністю відмовилися від електроенергії з Росії. Поки на час випробувань щодо виходу з енергокольца БРЕЛЛ (Білорусія, Росія, Естонія, Латвія і Литва), що заплановано на 2025 рік.
Джерело: Коммерсантъ
У зв'язку з відключенням транскордонних ліній електропередачі з Литвою попит і ціни на електроенергію в Росії впали на 1-3%, а в Литві навпаки спотові ціни зросли на 8,5%. У російському Міненерго стверджують, що відключення ЛЕП між Білоруссю і Литвою не вплине на роботу енергосистеми РФ, але при цьому обурені ситуацією - російська сторона вважає, що технічної необхідності обнулення перетоків по перетину Росія-Латвія не було.
Що відомо про відмову країн Балтії від електроенергії з Росії
У 2019 керівництво Латвії, Литви, Естонії та Польщі підписали разом з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером і його заступником Марошем Шевчовичем "дорожню карту" синхронізації електромереж з Континентальної європейської мережею. Електромережі країн Балтії будуть відключені від енергосистем Росії і Білорусі до 2025 року. На першу фазу синхронізації енегосістеми країни Балтії з континентальною Європою і Скандинавією виділено 323 млн євро.
Зараз енергетичні системи країн Балтії працюють в синхронному режимі кільця БРЕЛЛ. Угоду про це було підписано в 2001 році. Вона передбачає зв'язок ліній електропередачі п'яти країн в умовне електричне кільце. В його рамках встановлені загальні принципи спільної роботи, також передбачається підтримка країн резервами в разі аварійних ситуацій.
Україна хоче відмовитися від російської електроенергії
Український лідер Володимир Зеленський схвильований тим, що Україна досі імпортує електроенергію з Росії і Білорусі. Президент вже доручив голові Кабінету міністрів Денису Шмигалю зупинити таку співпрацю.
Як відомо, рік тому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, заборонила імпорт електроенергії з Білорусі та Росії. Однак з 2021 році імпорт з Білорусі відновили. Як пояснюють в "Укренерго", все тому, що відповідна заборона стосувалася лише 2020 року.
Читайте також: