Кремль чекає, що українці з'їдять себе самі: про нові переговори щодо Донбасу
Категорія
Політика
Дата публікації

Кремль чекає, що українці з'їдять себе самі: про нові переговори щодо Донбасу

Кремль чекає, що українці з'їдять себе самі: про нові переговори щодо Донбасу
Джерело:  online.ua

Міркування про можливості пожвавлення Мінського процесу під час переговорів міністрів закордонних справ країн Нормандської четвірки - лише гарна міна при поганій грі. Росії все одно, а Україна не може собі дозволити відмовити західним партнерам у створенні антуражу для чергового нападу глибокої стурбованості.


Зазначу, що про можливість нової зустрічі Нормандської четвірки на рівні міністрів закордонних справ заговорили практично одразу після закінчення страшного тижня

обстрілів в Авдіївці

. Схоже, російська дилема проста: якщо противника не вдається закошмарити, то краще сісти з ним за стіл переговорів, спробувавши задушити в обіймах. Так воно виходить ефективніше, думають в Кремлі. Правда, проти Росії грає візит міністра закордонних справ Литви Лінаса Лінкявічуса і посла цієї країни в Україні Марюса Януконіса в Авдіївку, яка ще не відійшла від обстрілів. 14 лютого Європейський парламент дасть свою оцінку ситуації на Донбасі, і вкрай сумнівно, що європарламентарі в масі своїй гладитимуть Путіна по шерсті.


Звертає на себе увагу

риторика Сергія Лаврова. Шеф російської дипломатії в недавньому інтерв'ю НТВ

приділив максимальну увагу подіям в Україні. Звинувачення стандартні - "добровольчі батальйони" несуть відповідальність за загострення ситуації в Авдіївці, Київ канючить гроші у Заходу, який поступово розчаровується в українському проекті, апелювати до совісті представників керівництва України сенсу немає. Лавров закликав хіба тільки до децентралізації - це його улюблена фішка, подібні заклики лунають вже більше трьох років, ще з часів протистояння Євромайдану і Віктора Януковича. У Кремлі бачать децентралізацію як спосіб демонтувати українську державність під слушним приводом реконструкції. Російська дипломатія не приховує своєї зацікавленості в отриманні карт-бланшу для впливу на Україну, але поки її мрії залишаються виключно мріями.


Поряд з російськими хотєлками не варто відкидати прагнення нового шефа німецького МЗС Зигмара Габріеля скоріше увійти в курс нормандських справ. У Кремлі розраховують, що політик, який неодноразово побував у Москві після впровадження санкцій Заходу, виявиться поступливіше Франка-Вальтера Штайнмайєра, який став у неділю президентом Німеччини. Чи спрацює цей розрахунок? Сумнівно з багатьох причин.


Зустрічі в Нормандському форматі на рівні міністрів або глав держав все більше спрямовані на демонстрацію активності і збереження обличчя їх учасників. Спільні прес-конференції після них не проводяться, узгоджені документи не приймаються. Наприклад, Мінські домовленості від 12 лютого 2015 року в кінці минулого року були пролонговані. Вони зберігають свою стримуючу функцію тільки до пори, до часу, і події в Авдіївці показали, що документ не сприймається Росією і сепаратистами як обов'язковий до виконання. Україна не може собі дозволити відмовитися від них, щоб не накликати цим критику Заходу, а Росії, що бореться за скасування санкцій, також невигідно брутально їх порушувати. У Кремлі вважають за краще тактику дрібного фолу на Донбасі в надії, що арбітри з Берліна і Парижа цього не помітять.



Читайте також:

Пу

тін хоче змінити владу в Києві, а Трампу потрібна унікальна пропозиція від України


З огляду на те, що зустріч дипломатів запланована на 16-17 лютого - дату напередодні річниці розстрілу Небесної Сотні - я б не виключав озвучування Лавровим якийсь капості, здатної підіграти бажаючим хитнути ситуацію в Україні. Але це - максимум, на який сьогодні здатний Кремль. Там розраховують, що українці з'їдять себе самі.


Що стосується Мінських домовленостей, то візит найкваліфікованіших лікарів в мавзолей не здатний оживити його мешканця. Досягнуте два роки тому крихке перемир'я залишається крихкою ж тактичною базою взаємодії сторін конфлікту, але не стане основою для його успішного вирішення. Потрібні нові учасники переговорного процесу і реальна дорожня карта виконання заявлених намірів.


Євген Магда, політичний експерт, спеціально для ONLINE.UA

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?