У тисяч людей по всій планеті після того, як вони перехворіли коронавірусною інфекцією і успішно вилікувалися, в повному обсязі відновлюються не всі функції організму. Йдеться про нюх і смак, які пропадають у людей навіть при легкому перебігу COVID-19. Як виявилося ці основні симптоми коронавіруса переростають в довгострокові наслідки, які у 10% перехворілих людей залишаються назавжди. До такого невтішного висновку прийшла міжнародна група медиків, яка провела масштабне дослідження, в рамках якого стало зрозуміло, як довго відбувається відновлення огранізму після перенесеної коронавірусної інфекції. Про це повідомляє ONLINE.UA з посиланням на спеціалізований журнал Американської медичної асоціації JAMA Otolaryngology.
В ході дослідження медики спостерігали майже за двуся сотнями пацієнтів з відносно легким, що не вимагає госпіталізації COVID-19. У більшої половини з них зазначалося зміна смакових відчуттів і нюху, які повністю відновилися після хвороби тільки у 55 людей. Ще 46 пацієнтів повідомили про поліпшення, але неповне відновлення функцій, а у 12 осіб симптоми захворювання залишилися на колишньому рівні. Медики відзначили, що при більш яскраво виражених симптомах відновлення проходило важче і довше.
З огляду на розмах нинішньої пандемії, експерти попереджають, що для багатьох тисяч людей ці наслідки можуть виявитися довгостроковими. Фахівці поки не знають, яким чином можна допомогти пацієнтам - медикаментозного лікування від цих проявів захворювання немає. Відзначається, що одним із засобів для людей з довго триваючою втратою нюху можуть бути спеціальні тренування, розвиваючі функції смакових і нюхових рецепторів.
Як відомо, люди з коронавірусом втрачають нюх і смак не через закладеність носа, а через те, що вірус SARS-CoV-2 не тільки знищує нюхові нейрони, через що пацієнт перестає відчувати смак і запах їжі, а тому як рецептори ACE2, які використовуються для передачі коронавіруса, знаходяться не на нюхових нейронах, а на підтримуючих їх сустентакулярних клітинах. У людей з коронавірусом опухає і блокується та частина носа, яка «виробляє» нюх. Коли імунна система справляється з вірусом, набряк спадає, і молекули аромату знаходять шлях до неушкоджених рецепторів, і нюх повертається до норми. Але так як в результаті запалення пошкоджуються не тільки клітини підтримки, але і нюхові нейрони, відновлення нюху відбувається набагато повільніше, тому що нюховим нейронам потрібен час для регенерації із запасу стволових клітин в слизовій носа.
Раніше ONLINE.UA повідомляв, що тести на антитіла до COVID-19 в третині випадків показують помилковий результат. До такого шокуючого висновку прийшла група міжнародних вчених з Канади, Бразилії та США, які проаналізували тестування на антитіла до COVID-19 в Китаї, США, Великобританії, Данії, Іспанії, Швеції, Японії та Німеччини.