Створення державного Експортно-кредитного агентства, засновником якого повинен стати «Укрексімбанк», є одним із ключових завдань презентованої 18 квітня депутатами «Стратегії розвитку банківської системи 2016-2020».
Про це повідомляє ONLINE.UA.
Таке агентство, за твердженням народних обранців, дозволить підвищити конкурентоспроможність українських виробників на міжнародних ринках за допомогою кредитування, а також буде страхувати ризики експортерів. На створенні Експортно-кредитного агентства наполягають депутати з комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківського сектора і комітету ВР з питань промполітики.
«Україна не має права зволікати зі створенням власної системи підтримки експорту - інакше вона не зможе на рівних конкурувати на світовому ринку», - заявив глава фінансового комітету ВР Сергій Рибалка. Він не озвучив вартість створення нової структури, але раніше повідомлялися цифри на рівні 100 млн грн і вище. За словами Рибалко, до фінансування даного проекту можна залучити міжнародних донорів, і зокрема, Світовий банк.
Активність депутатів в питанні створення держагентства багато хто пояснює тим, що найближчим часом парламентарії планують розглянути в другому читанні законопроект №2142а «Про забезпечення масштабної експортної експансії українських виробників шляхом страхування, гарантування і здешевлення кредитування експорту», яким передбачено створення Експортно-кредитного агентства. Не приховують це і самі депутати: «Ми домоглися прийняття в першому читанні відповідного законопроекту. Тепер перед нами стоїть завдання підготувати цей вкрай важливий законопроект до другого читання», - заявив на своїй сторінці в Facebook Сергій Рибалка.
Прагнення депутатів створити агентство для експортерів поділяють не всі. Зокрема, в Мінекономрозвитку виступають категорично проти експортно-кредитного агентства, заявляючи, що існуючий законопроект обмежує цікаві ряду галузей економіки.
Не підтримують ідею і в Нацбанку.
«Ми не підтримуємо ідею створення Експортно-кредитного агентства через низький рейтинг України, який фактично знецінює держгарантії по кредитах для бізнесу», - зазначив заступник голови НБУ Олег Чурій. Коли ж депутати на презентації Стратегії розвитку банківського сектора стали наполягати на більш розгорнутому поясненні, Олег Чурій уточнив, що за його даними, в Європі подібні установи не набули поширення через свою низьку ефективність. «Таке агентство було в Чехії, але його співробітники загрузли в корупційних схемах і, думаю, на даний момент вже сидять у в'язниці», - додав він.