Бригадний генерал, колишній міністр оборони Молдови у 2009-2014 рр. Віталій Марінуца в інтерв'ю Оnline.ua розповів, як його країна на прикладі України вчиться протистояти кремлівській агресії та пропаганді.
Джерело: Оnline.ua
Як агресія Кремля проти України відкрила очі жителям Молдови
За словами Марінуци, до розв'язаної Кремлем злочинної війни проти України Молдова була розділена фактично навпіл між прихильниками союзу з Росією та тими, хто підтримує європейський шлях країни.
Але після початку повномасштабного вторгнення армїі РФ в Україну все змінилось.
Люди справді бачать, які біди спричинила Росія, коли вторглася на територію України.У нас, на жаль, ніхто про це не говорить, але повинні говорити частіше, що, завдяки Україні, у нас вдома, в Республіці Молдова, все спокійно і війна, ведеться поряд, - зазначає Марінуца.
За його словами, молдавські ЗМІ не висвітлювали належним чином тему злочинної російської війни проти України, тож це не дало жителям Молдови відчути, що війна фактично прийшла і до них.
У мене, наприклад, родичі дружини живуть в Україні, в Чернівецькій області. Я у них був, я бачив наслідки цієї страшної війни. Діти плачуть ночами. У мене старші діти працювали волонтерами, коли почався потік біженців. Вони розповідали страшні випадки, який страшний біль у дітей, вивезених з окупованих Росією територій. Щодо “ДНР” і “ЛНР”, ми можемо сказати, що у нас є такий приклад — це Придністров’я. Україна для себе зробила правильний висновок — не можна домовлятися з агресором у будь-якій формі. Ніхто з боку України не пішов на те, що ми називаємо Придністровським конфліктом, який уже 30 років все ще існує, - підкреслив Марінуца.
Військовий підкреслив, що у нас час війна вже ведеться іншими методами. Однак при цьому російські військові використовують при цьому тіж елементи руїни та нацистсько-фашистських злочинів у вигляді бомбардувань цивільних об''єктів та об'єктів критичної інфраструктури.
Марінуца зазначив, що наразі Молдова перебуває у стані повноцінної інформаційної війни з РФ.
Цей інформаційний ефір повністю напханий десятками каналів із російською пропагандою. Для Росії завжди було є і буде зброєю культура, економіка, політика. Для них все може бути зброєю.У нас в листопаді 2023 року будуть місцеві вибори, наступного року — парламентські вибори. З огляду на це, вони вже почали фінансувати свої проросійські партії та будити їх до дій. Проросійські неурядові організації, різні фонди культури, фонди співпраці з Росією точно почали активно працювати, - зазначив Марінуца.
Він підкреслив, що наразі влада Молдова у рамках боротьби із російською пропагандою вже закрила 6 проросійських каналів на території країни.
Водночас, за словами колишнього міністра, були акцентовані зусилля на подачі більш об'єктивної інформації щодо ситуації в Україні.
Потрібно називати агресора агресором і показувати всьому світу, що ми не десь в іншому всесвіті, а ми поряд, у нас спільні кордони, і бути більш рішучими в боротьбі Росії проти України. І в цьому випадку – проти Молдови. Це гібридна війна. У нашого керівництва є успіхи, але можна ще й удосконалитись. У цьому плані наші державні структури і з одного, і з іншого боку повинні частіше спілкуватися, обмінюватися інформацією і бути більш відкритими. Тому що ми маємо бути об’єктивними. Якби на сьогоднішній день український народ, Україна, ЗСУ не мали б цих сил, можливостей стримувати ворога, ми дійсно би танцювали під російські пісні і вздовж Прута їздили б російські танки. Це не страшилки, це факти, - підкреслив Марінуца.
При цьому він визнав, що оскільки Молдова рока купувала електроенергію у невизнаного Придністров'я, а газ в РФ, то як тільки у Кишиневі відкрито підтримали Україну та її визвольну боротьбу, то у Кремлі почали шантажувати країну темою енергоресурсів.
Зараз уряд Республіки Молдова викрутився, не в найкращий спосіб, з великими втратами для населення. Але завдяки і допомозі України, бо ми закупили газові ресурси та депозитували їх в Україні. Ми зараз уже довели, що можемо купувати газ за астрономічними цінами, які дає нам "Газпром", але бути вільними на міжнародному зовнішньому ринку. Залишається ще вирішити питання з підвозом електрики, — з Румунії, з Європейського союзу, — бо ми 99% електроресурсів отримували з Кучурган, частину брали з України. Відповідно, Україна не може, чисто раціонально, поставити ті ресурси, які ми раніше контрактували. Тому для нас це велика проблема, - зазначив Марінуца.
Читайте також: