Сьогодні, 16 лютого, згідно з китайським літочисленням настав 4716 рік – рік Жовтого Земляного Собаки.
Вже багато століть поспіль не тільки жителі Піднебесної, але увесь світ відзначає Китайський Новий рік (Чуньцзе, в перекладі - Свято весни). Дата святкування змінюється кожний рік, тому що визначається вона за місячно-сонячним китайським календарем.
Історія та легенди виникнення Китайського Нового року
Історія Китайського Нового року налічує більше 4 тисяч років. Існує декілька легенд про виникнення цього свята.
У давньокитайських переказах сказано, що на початку кожного нового року китайці змушені були боротися проти міфічної тварини, що носила назву Ніен. Ніен приходить у перший день Нового року, щоб пожирати худобу, збіжжя та харчові припаси і навіть сільських жителів, особливо, дітей. Щоб захистити себе, жителі клали їжу біля входу до помешкання, перед кожним новим роком. Причому за повір'ям вважалося, що чим більше буде наїдків — тим добрішим буде звір. Люди вірили, що після того, як Ніен насититься їжею, яку вони приготували, він не нападатиме більше на людей і дасть їм спокій.
Також у легенді згадується, що одного разу люди побачили, що істота злякалася маленької дитини, яка була одягнута в червону одежину і вирішили, що вона боїться червоного кольору. Таким чином, з того часу кожного разу, коли приходить Новий рік, люди розвішують червоні ліхтарі і червоні сувої на вікнах і дверях своїх помешкань. Також було заведено використовувати феєрверки, щоб відлякувати Ніеня.
Існує ще одна легенда - легенда про Шуня. Вона розповідає про міфічного імператора, який став правителем з волі Богів. Його зображали у вигляді горбатої людини з чорним кольором шкіри, великим лобом і особливою драконовою міткою посередині чола — характерним знаком більшості древніх володарів.
Його прізвисько Чун-хуа (Подвійне цвітіння) або Чунмін (Подвійне світло) пов'язано з наявністю у Шуня двох зіниць у кожному оці.
У день коронації на небі було відразу десять сонць – це стало ознакою того, що Шунь – імператор, обраний Небом.
На початку XX століття зустріч Нового року в китайській культурі стала символізувати не тільки боротьбу зі злом, а скоріше початок весни - приплив нової енергії, пробудження від зимового сну. Згідно з народними прикметами, що раніше настає Чуньцзе, тим тепліше буде майбутній рік.
ONLINE.UA вже писав про те, як правильно зустрічати рік Жовтого Земляного Собаки.