Науковці назвали неочікувану причину збільшення появи блискавок
Категорія
Наука та медицина
Дата публікації

Науковці назвали неочікувану причину збільшення появи блискавок

Блискавка
Джерело:  Science Alert

Дослідники з Університету Джеймса Медісона у Вірджинії (США) дізнались, що забруднення повітря збільшує частоту появи блискавок під час гроз. 

Головні тези:

  • Забруднення повітря збільшує частоту появи блискавок під час гроз, підтверджено дослідниками з Вірджинії.
  • Частота блискавок залежить від концентрації дрібних часток у повітрі, а не лише від їхнього розміру.
  • Забруднене повітря діє як ядра хмар та збільшує грозову активність.
  • Грози в усіх місцях вивчення найчастіше відбувались у четвер, а найспокійнішим днем для гроз у Вашингтоні був понеділок.
  • Дослідники планують аналізувати вплив забрудненого повітря на активність блискавок у різних регіонах світу, щоб розкрити загальні закономірності.

Як забруднення повітря впливає на частоту появи блискавок

Зазначається, що науковці вивчили понад 500 тис випадків гроз на території Вашингтона, округу Колумбія та у Канзас-Сіті протягом 12 років.

За їхніми словами, збільшення кількості дрібних часток у повітрі пов’язане із збільшенням кількості ударів блискавок.

Велика кількість атмосферних факторів змушує дослідників продовжувати вивчати ймовірний зв’язок між концентрацією аерозолів у повітрі та частотою появи блискавок.

Забрудненість повітря впливає на частоту появи блискавок
Блискавки

Забруднення діє як ядра хмар. Воно потрапляє в хмару через висхідний потік; потім висхідний і низхідний потоки відокремлюють частинки забруднення, що розділяє електричні заряди в хмарі і призводить до більшої кількості блискавок, — пояснює географ з Єльського університету Мейс Бентлі.

Що відомо про вплив дрібних часток у повітрі на грозову активність

Дослідники, зокрема, вивчали PM2.5 — тверді частки у повітрі розмірами до 2,5 мікрометрів та PM10 — з розмірами до 10 мікрометрів.

Вони порівнювали концентрацію цих часток у повітрі із грозовою активністю.

Так, науковці з’ясували, що на частоту появи блискавок впливає не стільки розмір крихітних частинок у повітрі, скільки їхня загальна концентрація.

Між тим, більша частина часточок у повітрі провокує і більшу появу блискавок, однак в якийсь момент, коли у повітрі присутня занадто велика кількість таких часток, частота появи блискавок зменшується, ймовірно, через втрату енергії всередині шторму.

Схоже на те, що незалежно від того, куди ви їдете, забруднення в містах здатне посилювати грози та блискавки, — робить висновок Мейс Бентлі.

Окрім цього дослідники з’ясували, що грози у всіх місцях вивчення найчастіше відбувались у четвер.

Найспокійнішим днем для гроз у Вашингтоні був понеділок, а в Канзас-Сіті — п'ятниця. 

Окрім цього науковці зазначають, що у момент найбільшої кількості енергії в атмосфері вплив забрудненого повітря мав максимальний вплив на частоту появи блискавок.

Середовище буде проаналізовано на предмет відмінностей між грозами, ініційованими в містах, і грозами в більшому регіоні, щоб оцінити вплив забруднення, — зазначають автори дослідження, коментуючі власні наміри вивчити вплив забрудненого повітря на активність блискавок в інших регіонах світу.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?